Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Jata soov

Spordimaailm

Foorum « Tagasi
Kas kinnisvaraturg kuumeneb üle?
Margus 05. 09 2003 @ 17:59
Viimasel ajal on ajakirjanduses arutatud nn. kinnisvaraturu ülekuumenemist. Osad analüütikud ennustavad börsikrahhi kordumist kinnisvara-alal, teised näevad toimuvas hindade tõusus kõike muud kui ebaloomulikku. Mis siis tegelikult toimub?
Sven 06. 09 2003 @ 12:41
Loomulikult tuleb millalgi see krahh, lõpmatu tõus ei ole võimalik. Kuuldavasti on juba praegu teatud Tallinna arendusprojektid müügiga hätta jäänud. Aga kas kinnisvaraturul nii sügavat mõõna tuleb, ei tea. Ilmselt saab mõõnaperiood olema rahulikum, kui seda on väärtpaberiturul.
toomas 09. 09 2003 @ 15:22
Kinnisvaraga ei saa ju eriti hävida, kui just maja maha ei põle või pettusega käest ei võeta. Kinnisvaraturul võivad hinnad ehk natuke langeda, kuid siis hävivad ehk vaid need kes on võtnud oma projektide rahastamiseks liig suuri laenukoormusi. Mõistlikud projektid peaksid omadega vähemalt "nulli" jõudma.
Urmaso 09. 09 2003 @ 19:02
Arvan ka, et jutud peatsest krahhist kinnisvaraturul on ajakirjanduslik liialdus. Börsikrahh oli ju tingitud sellest, et turu puudus reaalne raha. Pangad omavahel kauplesid ja hoidsid hindu üleval. Ühel hetkel võeti omad profitid välja ja väikeinvestorid jäid lolliks. Kinnisvaraturul on hoopis teine olukord. Hinnad põhinevad reaalsetel varadel. Bluffida on raskem. Krahh saaks tekkida ainult siis kui ühel hetkel ei suuda väga suur hulk laenuvõtjaid oma laenusid tagasi maksta ning pangad paneksid tagatisvarad odavalt kiirmüüki. Kiirmüüki pandud varad tooksid alla ka tavamüügis olevate varade hinnad ning tekiks üleüldine pinge ja paanika. Et see aga saaks tekkida, peab kõigepealt olema kriitiline arv inimesi, kellel tekib raskusi laenude tagasimaksmisega. Arvestades sellega, et Eesti kinnisvaraturu käive on 41 miljardit EEK aastas, peab raskustesse sattujaid olema tuhandeid, et nende probleemid saaksid turgu mõjutada. Kas täna on märke, et palgad langevad? Pigem vastupidi. Hiljuti teatati, et keskmine palk Eestis lõi uue rekordi. Seega, ei ole alust krahhi tekkimiseks. EL liitumine peaks idee kohaselt elavdama majandust. Prognoosiks pigem jätkuvat mõõdukat hinnatõusu.
Figuur 09. 09 2003 @ 19:27
Eesti kinnisvaraturu käive on 17 miljardit EEK ja tehinguid tehakse ca 41 tuhat tükki. Ju sul läksid numbrid segi. Aga usun ka, et krahhi ei tule, kuigi arvan, et hindades tuleb väike seisak (kuni 6 kuud). Pangad on hakanud karmistama laenutingimusi ning ajakirjandus kütab paanika lugusid. Osa kodanike võivad laenuotsused edasi lükata, turul on vähem ostjaid ja hinnad jäävad seisma.
Urmaso 09. 09 2003 @ 19:53
To Figuur:

Tänan terase tähelepaneku eest. Värskendasin mälu ja on tõesti nii: ca 41 tuh tehingut aastas ja 16,9 miljardit kr käivet 2002. Ikkagi arvan, et krahhi ei tule, vaid jätkub kasv veel aastaid. Hinnatõus ei ole enam muidugi nii terav, kuid +5...15% juurde keskmiselt aastas (elamispindade turul) on reaalne.
Sven 10. 09 2003 @ 12:18
Keskmise palga tõus põhineb siiski tänu suurepalgaliste inimeste töötasude tõusule. Vaevalt keskmisel töötajal see palganumber niiväga tõusnud on. Rikas inimene niikuinii ei võta kinnisvara soetamiseks laenu. Laenevad just näiteks noored ja pered, kellel on sissetulekud/väljaminekud krooni täpsusega paika pandud. Ma ei pidanudki silmas mingit suurt krahhi, kuid sellise tempoga laenuvõtmise puhul tuleb kindlasti teatavaid tagasilööke. Euribor juba kallineb.
Ändy 12. 09 2003 @ 11:06
1. Rikas inimene võtab just laenu kuna laen tuleb odavam kui raha kohe välja käia. Või olen ma millestki valesti aru saanud?

2. Kui kinnisvaraturg üle kuumeneb siis on tegemist kinnisvaraturg.ee serveriga. Vaevalt et muud ülekuumenemist lähiaastal oodata on.
Sven 12. 09 2003 @ 18:53
Kallis Ändy, sa oled natuke valesti
saanud aru laenuvõtmise olemusest.
Ehk mõnikord tõesti on kasulikum laenu võtta, kui kohe maksta ? Lisaks laenule
tuleb ka muidugi intress tagasi maksta.


Tervitades,
Sven.
Urmaso 13. 09 2003 @ 11:25
Mis sa arvad Sven, kui suure Euribori tõusu laenuvõtjad välja kannatavad?
Praegu Euribor 2,19. Mis tasemelt turg jahtub?
Valdur 14. 09 2003 @ 22:54
Euribor ja eesti kinnisvaraturg on kaks isasja. Kõik referendumieelsed prognoosid ennustasid Jah tulemust. See kajastus juba ka hindades turul- tekkis suhtumine"Mis siis saab kui liitume, mis siis saab kui jah tuleb, tuleb kohe ära osta kui võimalust on."
Vaadata tuleks majandust üldisemalt, kas meil on väliskaubandusdefitsiit? On küll, siiani kaetud välisinvesteeringutega.
Investor ei ole suur ja tähtis ülikonnaga mees, kes vajutab punasele nupule kuskil Rootsi pangas. Investorid olid juba arvestanus jahiga, täpselt nagu iga kanakarja karjatav eestimaa tädi, kes ikka nii odavalt enda poollagunenud osmikut ära ei anna, sest Euro tuleb ju.
Seiskumine tekib hindades vähemalt lühiajaline kohe kidlasti, sest oodatud pudrumäed ei saabu siia teps mitte üleöö, samas aga turul ikka klassikalised reeglid.
Müüsin täna maja, euroreferendumi päev, tekkis kummaline situatsioon, nimelt sain hinnaks ca 15% küsitust rohkem. Eellepingule on alla kirjtatud ja käsiraha taskus.
Urmaso 15. 09 2003 @ 18:22
Miks ei võiks hinnatõus jätkuda olukorras, kus EL minek on ära otsustatud? Positiivsed ootused peaksid nüüd ju veelgi kindlamad olema?
valdur 30. 09 2003 @ 22:45
Ootused on olnud vahest liiga positiivsed.
Kas hinnad saavad kerkida nii tormiliselt, edasi? Kas meie palgatase on ligilähedane Euroopale? Kui kaugel on majade hinnad euroopa omadest?
Vastus on lihtne, sissetulekud jäävad oluliselt alla Euroopale, kinnisvara hinnad, aga suhteliselt vähem.
arvamus 18. 01 2004 @ 16:26
Tehingud saavad siiski toimuda vaid reaalse raha eest. Kui inimene saab no ütleme väga head palka, ca 20000 puhtalt kätte ja ta paneb pool sellest kinnisvara alla, mis ca 10000 kr kuus, siis 30 aastaga koguneb tal 3,6 miljonit. Arvestades, et 30 aasta pikkuse laenu korral kulub pea pool summast pangaintressideks teeb see täna ostetava korteri hinnaks ca 1,8 miljonit. Arvestades, et 20000 kuus teeniv inimene pole mingi tavaline jorss vaid inimene, kes kui ühiskonnas tunnustatud inimene tahab ka paremini elada kui lihtsurelik, siis võib oletada, et ta ei hakka ostma endale alla ca 18000 kr/m2 korterit, mis teeb umbes 100m2 (3...4 toalise) korteri ja väga pingestatud pereeelarve.

No ütelge nüüd, kas kujutate ette 20000 krooni kuus teenivat tippspetsialisti, kes sööb kodus oma perega makarone?

Hindadel lihtsalt ei ole suurt ruumi kuskile enam tõusta. Sest lisaks korterile on vaja ka autot, bensiiniraha, riideid selga, kord aastas perega kuskil reisil käia, süüa loomulikult, lapsed vajavad haridust ja mustmiljon muud asja.

Ütlete et 100m2 on palju? Aga lapsed vajavad ju ka omale elamispinda, või panete keldrisse nad?

Mõelge reaalselt, selleks et hind tõusta saaks on vaja ostujõudu. Täna hoiab ostujõudu üleval üleinvesteeriv jõukam elanikkond, kes ostavad endale mitmeid kortereid kokku, et neid välja üürida. Aga mis toimub üüriturul? Hinnad langevad, tootlus langeb, mis omakorda viib milleni?
arvamus 18. 01 2004 @ 16:33
Urmaso: "Miks ei võiks hinnatõus jätkuda olukorras, kus EL minek on ära otsustatud?"

Eelpoolnimetatud tippspetsialist kolib Eestist koos oma perega minema. Müüb oma korteri maha, ja rändab parematele jahimaadele.

Arvate, et palgad tõusevad? Põhjendus palun!

Kas EL muudab Eesti konkurentsivõimelisemaks? Vaevalt. Tänapäeva Eesti firma müüb suuresti kaupu Eesti turul, selleks, et palgad saaksid tõusta, peavad tõusma hinnad. Hinnad aga juba on kõrged võrreldes muu euroopaga. Vaja oleks mastaabiefekti, kuid Eestis puudub turg, et seda saavutada ja välismaale ei jõuta müüa.

Must stsenaarium: juhtub sama, mis juhtus Eestis (Tallinn / muu Eesti) ainult suuremas mastaabis (EL keskused / EL äärealad). Kuhu paned Eesti? Põhjendus palun!
Urmaso 19. 01 2004 @ 18:51
To "arvamus":

Eesti muutub EL liitudes lühiajalises perspektiivis (kuni 5 aastat) kindlasti konkurentsivõimelisemaks, sest:

1) avanavad EL struktuurifondid veelgi suuremas mahus ning saadud abirahad teevad Eesti rikkamaks (ehitatakse sõiduteid - eesti inimesed saavad palka, toetatakse põllumajandust - raha liigub jällega eestlase taskusse, jne);
2) kaupa on senisest lihtsam Euroopasse müüa ja võibolla et ka Venemaale;
3) otseinvesteeringuid teinud ja neid teha plaanivate välisfirmade kindlus riigi suhtes kasvab ning tõenäoliselt saab raha juurdevool ka erasektorist välismaalt olema suurem kui seni olnud.

Raha tuleb senisest rohkem Eestisse, see on esimene mõjur riigi edukuse kasvule, samuti eraisikute palgatõusule.

Teiseks, inimeste liikumine ja teistes riikides tööle asumine paraneb. See paneb tööandjatele surve töötasude tõstmiseks. Kusjuures tõusma ei hakka mitte hästimakstud tippspetsialistide töötasud, vaid just sinikraede (oma kätega tööd tegevate inimeste) töötasud. Juba praegu on järjest rohkem kuulda näiteks ehitusmeeste arutelusid sellest, et läheks Euroopasse tööle. Sinikraed võidavad kõige rohkem EL liitumisest!!

Sinikraede palgatõus hoiabki kinnisvaraturul hinnad kasvus ka järgmistel aastatel. Ja ma ei mõtle siin Tallinna hindu 18000 kr/m2. See on muidugi liig ja siit mingit suurt tõusu oodata on naeruväärne. Mõtlen hoopis hindu ülejäänud Eestis. Näiteks Jõgeval, Kohtla-Järvel, Põlvas, Tartus, Pärnus. Seal on tõusuruumi küll. Nii mõneski kohas +100% ja rohkemgi veel!

Ma ma ei mõtle ka sellist hinnarallit nagu viimasel 2 aastal suuremates linnades on toimunud, vaid stabiilset jätkusuutlikku tõusu.

Kindlasti on Tallinnas hinnakasv aeglasem, kui mujal Eestis. Võib juhtuda isegi, et mõnel aastal pole Tallinnas üldse kasvu (nt "kasutatud" tüüpkorterite turul), vaid hoopis väike miinus. Mujal Eestis toimuv kasv kompenseerib selle nii, et kokku tuleb + märgiga aasta (tehingute kogumaht rahalises väärtuses kasvab riigis tervikuna). Tallinna hinnad on liiga eest ära läinud, muu Eesti tõmbab millalgi vahet väiksemaks.

Investoritel soovitan väljaspoole Tallinna raha paigutada. Eesti väiksemates linnades ja looduskaunimates asulates jätkub kasv.

Vaidlen vastu ka väitele, et täna hoiab turul ostujõudu üleval jõukam elanikkond. See ei ole mitte nii. Enamiku tehingutest teevad lihtsad inimesed, kes ostavad endale kodu. Esimest korda elus on neil võimalus võtta normaalse intressiga laenu ja nad teevad seda. Pangad on lahendanud likviiduse probleemi turul.

Tagasilöök turul saab tulla ainult siis, kui pangad kollektiivselt laenukraanid kinni keeravad. Aga seda ma ei näe ette. Nordeal, Sampol, EYP ja Parexil on vaja Hansalt kliente üle lüüa. Ja mingite fondide, elukindlustuse ja muu jura pakkumisega seda ei saavuta. Vaja on inimesele laenu anda, siis saad kliendi endale.
Ja praegu tuleb klientide eest võidelda. 5 aasta pärast on kõik Hansa kliendid juba Hansast laenu võtnud ning siis nad üle ei tule.

Seega, pea püsti! Positiivne areng jätkub. Loodan veel, et Eesti ajakirjanikel jätkub nii palju kainet meelt, et mitte heietada häälekalt turu võimalikult krahhist, ilma süvenemata.
Mull 10. 02 2004 @ 17:13
Sõbrakesed maksehäirekeskuses on juba 100 000 võlglast. Lugege uudiseid. Kui see on väike arv rahvast, siis vabandage, mis asi see siis on.
igasugused krahhid , ükskõik mis nende põhjuseks ei ole, algavad eelkõige väike tarbimise üleküllusest s.t. et kui ma telefoni või ego kaardi jätan maksmata küll ma siis ka kinnisvara jõuan maksta Ja veel soovitan uurida hoiuste mahu ja võetus laenude mahu suhet.
Urmaso 12. 02 2004 @ 19:49
Krediitkaart antakse ära, kui raskused tekivad. Eluasemelaenu tasutakse hambad risti, kõige kiuste. Vähendatakse kulutusi meelelahutusele, ostetakse odavamat toitu ja vähem riideid.
Maksekeskuse number on ilmselt Eesti Panga PR-info. Pealegi peegeldab see põhiliselt GSM telefonide arveid ja kodu-Anttila ostusid. Igapäevasele mõttetule tarbimisele kulubki Eestis liiga palju raha. Keskpank võiks järelmaksukaartide (Ego, Magnet) väljaandmise keelustada, kui tõesti tahab eesti asja eest väljas seista :) Mitte hädaldada eluasemelaenude võtmise pärast.

Mis puudutab hoiuste mahu ja võetud laenude suhet pankade bilanssides, siis soovitan uurida mis mujal maailmas toimub. Seal on see suhe veel suurem. Eesti pangad on isegi konservatiivsed. Laenude maht panga bilansis võib vabalt olla suurem hoiuste mahust, sest pangal on ju ka omakapital mida saab välja laenata ning pank võib ju ise ka teisest pangast raha sisse laenata, et seda siis kliendile edasi kõrgema protsendiga laenata. Pank ei pea laenusid ilmtingimata finantseerima hoiustega.
äri 12. 02 2004 @ 20:41
Kuidas kinnisvaraturu kasv ja odavad laenud võiksid äripindasid mõjutada?
Kas trend on ostmisel või rentimisel?Mis saab lähiajal?
Urmaso 13. 02 2004 @ 09:00
Büroopindade osas arvan on trend ostmisel. Kui seni büroosid põhiliselt renditi (kuni 99% tehingutest) siis tulevikus peaks büroode väljaostmine liisingu toel kasvama. Tootmispindade ja ladude osas peaks kasvama uusehituse osakaal, sest pahatihti on uue (juba euronõuetele vastava) hoone ehitamine odavam, kui olemasoleva renoveerimine. Kui seni ehitati tootmis- ja laopindu põhiliselt omatarbeks, siis arvatavasti varsti hakatakse neid ehitama rohkem ka väljarentimiseks. Tootmine- ja laomajandus liiguvad kesklinnast äärelinna ja maale.

Pikaajalised odavad laenud korrastavad äripindade turgu. Praegu on palju õnnetuid büroohoonete omanikke (vähemalt Lõuna-Eestis), kes ei oska midagi oma hoonega peale hakata - need on pooltühjad ja lagunevad otsast. Arvan, et need hooned ostatekse pikaajaliste laenudega üles, tehakse korda ja müüakse üksikute büroode kaupa maha või renditakse välja uue kontseptsiooni alusel. Paljud neist hoonetest leiavad päris uue otstarbe, mõnest saab ilmselt kortermaja hoopis.
bisnis 08. 04 2004 @ 03:17
Korterite ja majade hinnad peavad tõusma. Ütlen , et need inimesed kes plaanivad korterit osta ostku see juba täna ära. Olgu see siis väiksem ja vähe kehvem, kuid asi on ikkagi käes. Lähema kahe aasta jooksul hind tõuseb ning kõige suurem hüpe peaks toimuma 2aasta pärast. Lux majad ja Lux-korterid hakkavad maksma muinasjutulisi hindasid. 2 aasta pärast on välja kujunenud klass inimesi , kes ei oma korterit ning peavad seda normaalseks eluviisiks või stiiliks.
Mereäärsete kruntide müük lõppeb ca 3 aasta pärast. Kõik on oma krundid ära müünud ning rikkur müüb oma maid ainult pankrotistumisel.
Vanalinnas sama olukord.
Nii et kõik ostma !!!!!!!!!!!!!!
nimi 31. 05 2004 @ 14:24
ma läen siis ostan ka
magister 29. 06 2004 @ 01:18
Loodan, et kõik ennustused täituvad ja kinnisvara hind maksab homme rohkem kui täna, sest ostsin ka endale.
Annie Annie 22. 05 2019 @ 01:33
Krediidi pakkumine 100% garantiist
Pakume laene ja meie teenused on 100% garanteeritud, võtke minuga ühendust:

E-post: infos.kredit700@gmail.com

Whatsapp: +33 7 56 81 46 01
Lisa kommentaar:
Nimi:
E-post:
Tekst:
Kommentaari kinnitamiseks palume sisestada allolevalt pildi pealt kood kõrvalolevasse lahtrisse!
8 tähemärki
*