Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Spordimaailm

Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Mida jälgida maja ostmisel?
12. juuli 2007
Sakala
Gert Kiiler
Millest alustada, kui te ühel päeval leiate, et senine eluase ei rahulda enam teie vajadusi, ning otsustate soetada endale uue kodu?

«Sakala» uuris kinnisvara ostmisega kaasnevaid tähtsamaid aspekte kinnisvarabüroo Uus Maa maaklerilt Maarja Linnalt, keskendudes eelkõige maadele ja majadele.

Maarja Linn, millest kinnisvara omandamise soovi korral pihta hakata?

Kõigepealt tuleb selgeks teha, kui suur on teie võimalik omafinantseeringu osa ning millised on laenuvõimalused. Seejärel valige välja sobiv pank ja pöörduge laenuhalduri poole. Tema annab teile teada, millises väärtuses võite endale uut elamist lubada.

Siis algavad eluaseme otsingud, milleks soovitan pöörduda mõne hea mainega kinnisvarabüroo ja kinnisvarakonsultandi poole.

Kasulik on ka maakleriga aeg-ajalt ühenduses olla ning anda talle teada, et te pole vahepeal midagi sobilikku leidnud ja huvitute uutest variantidest. Leppige kokku viis, kuidas ja millal ta teile pakkumisi saadab.

Interneti andmebaasid pakuvad ükskõik kui hea mainega kinnisvarafirmast suuremat valikut.

Muidugi on mõistlik tutvuda kinnisvara andmebaasidega internetis ning jälgida neid regulaarselt.

Samuti tuleb hoida silmad lahti ajalehti lugedes ja teid huvitavates piirkondades ringi sõites.

Millal vana elamine ära müüa?

Ärge müüge oma eluaset ega lõpetage üürilepingut enne uue kodu leidmist lootuses, et küll ma selle leian. Muidu võib tekkida olukord, et peate lepingus võetud kohustuste alusel välja kolima, kuid teil ei ole veel kuhugi kolida. Sellisel juhul olete sunnitud ostma eluaseme, mis ei pruugi olla teie unistuste kodu, vaid on ajutine lahendus.

Sageli tasutakse uue eluaseme eest vana müügist saadud rahaga. Kuidas niisugusel juhul käituda?

Selleks pakuvad pangad head lahendust: panete oma vana eluaseme lisatagatiseks ning pank annab teile selles väärtuses raha uue ostmiseks. Te võite rahulikult kolida uude koju ning seejärel on teil sõltuvalt pangaga sõlmitud lepingust ligikaudu kuus kuud aega senist müüa. Nii ei pea te oma endist eluaset müüma kiirustades ja odavalt ega satu pingelisse olukorda vana korteri või maja vabastamise vajaduse tõttu.

Mida tuleb kinnisvara ostmisel kindlasti kontrollida, et mitte hiljem ebameeldiva üllatuse osaliseks saada?

Tarvis on üle vaadata maja dokumendid: projekt, katastri plaan, piiriprotokoll, õiend, erastamis- või kinnistamispaberid ning ehitus- ja kasutusluba.

Tuleb kontrollida, kas maja on ehitatud projekti järgi. Tänapäevastel majadel peaksid olema ka elektri-, ventilatsiooni-, vee-, kanalisatsiooni- ja kütteprojekt.

Maja tehnilise seisukorra hindamisel on mõttekas kasutada ehituseksperdi abi. Võimalik on tellida ka soojusaudit, teha vammikontroll, mõõta radiatsiooni taset, teha geobioloogilisi uuringuid veesoonte mõõtmiseks ning muud seesugust.

Kontrollida tuleb seda, et poleks võlgnevust ühistule ning kütte, vee ega elektri eest, samuti seda, ega kinnisvaral lasu koormatisi, nagu hüpoteegid, servituudid, eelmärked või piirangud — kaldakaitsevöönd või hoonestusõigus.

Kindlasti peab jälgima, kas ostetakse maja koos maaga või maja kinnistul, millel on hoonestusõigust piiratud ajaks, näiteks 99 aastaks.

Järgneb vara ümbervormistamine, mis on enamikule inimestele väga keeruline etapp. Paberite kordaajamine võib nii mõnelgi üle jõu käia.

Selle juures kasutage kinnisvarakonsultandi abi, et kõik oleks korrektne ning notariaalne tehing sooritataks ja raha laekuks õigesti.

Tavaliselt nõustab selles protsessis maakler, kes kinnisvara müüb. Tema ülesanne on tehingu notariaalse vormistamise ettevalmistamine ning nii ostja kui müüja nõustamine.

Et iga notariaalne tehing on eripärane, ei ole võimalik siinkohal kõiki variante lahti rääkida.

Kas ostja saab midagi ise ära teha, et paberirohke ümbervormistamise protsess kiiremini läheks?

Kui olete uue kodu välja valinud, võiksite sõlmida müüjaga kokkuleppe, mis tingimustel, millal ja kuidas te ostu-müügi vormistate. Leppige kokku vormistamise ja üleandmise kuupäevades, kinnisvarasse jäävate esemete loetelus ning muudes detailides, nii väldite notari juures tekkida võivaid vaidlusi ja kõhklusi.

Sellest, et sobiv eluase on leitud, tuleb teavitada oma laenuhaldurit. Tema ütleb siis täpselt, mis on vaja edasi teha, et laenu saada.

Vajaduse korral on tarvis tellida hindamisakt ostetavale kinnisvarale või kinnisvarale, mis pannakse lisatagatiseks. Seda ütleb juba panga haldur, millist dokumenti pank vajab. Kas on tarvis hindamisakti, mis maksab 1000—2000 krooni, või piisab hinnapakkumisest, mille vormistab maakler. Maakleri vormistatav hinnapakkumine on levinud uute projektide puhul.

Milliseid lisakulutusi veel võib tulla?

Pangaga tuleb sõlmida laenuleping, mis on tasuline.

Leppige panga esindaja ja müüjaga kokku teile sobilik notari aeg. Arvestama peab veel võimalike kulutustega, nagu notari tasu, riigilõiv ja pangalaenu puhul hüpoteegi seadmise tasu. Kasutades kinnisvarabüroo abi, leiab notari aja teile maakler.

Millal leiab aset kinnisvara üleandmine-vastuvõtmine?

Seda tehakse pärast notariaalset tehingut ostja ja müüja vahel. Seda kinnitav akt sõlmitakse lihtkirjalikult kahes eksemplaris ning selles fikseeritakse kinnistu ja sellel asuvate hoonete seisukord üleandmise hetkel, loetletakse elamisse jäetavad esemed, üleantavad dokumendid ja võtmed ning elektri, vee ja gaasi näidud.

Olemaks kindel, et kõik käib õigesti, tasub võtta enda kõrvale kinnisvarakonsultant, sest on veel hulk pisidetaile, mida peab arvestama, et notariaalne ostu-müügitehing saaks sõlmitud korrektselt ja hiljem ei oleks kellelgi pretensioone.