Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Tõnu Toompark: kui ma oleksin kihla vedanud… (2. osa)
28. aprill 2008
kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark’i blogi
Märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.

Täna on aeg teha esimene igakuine kokkuvõte ja vaadata, kas tehtud prognoos peab paika või on tõepoolest tegemist liiga mustades värvitoonides tehtud ennustusega nagu kihlveo pakkuja arvas.


Tegelik tehingute arv ületas prognoosi


Korteriomanditetehingute arvu prognoosimises olen eksinud. Korteriomanditehingute arv jäi nii Eestis kui Tallinnas (vastavalt 1515 ja 654 tehingut) on kõrgemal kui minu prognoositud näitaja.

Samas peab siin kindlasti märkima kahte asjaolu. Esiteks tegin prognoosi lihtsutamiseks lineaarse prognoosi. See tähendab, et ennustasin igakuiselt võrdset tehingute arvu langust suuruses, et kogulangus aasta pärast on 15 protsenti.

Teine asjaolu, mida siin tuleb märkida on see, et tehingute arvu langus on taas kiirenenud. Kui jaanuaris ja veebruaris 2008. aasta tehti korteriomanditega 35% vähem tehinguid kui aasta varajasemal ajal, siis märtsis tehti aastataguse ajaga võrrelduna juba 39% vähem tehinguid.

Tehingute arvu osas võib arvata, et lähim suurem langus tuleb suvisel ajal, kus turuolukorra selginemist ootavad inimesed kinnisvaratehingute tegemisele päevitamist ja suplemist eelistavad.


Korterite hinndade langus kiireneb


Reaalne hindade langus, kus aastataguse ajaga võrreldes korteriomanditehingute hinnad alanesid sai alguse alles novembris 2007. a. Selle ajani olid hinnad aastatagusest näitajast veel kõrgemal.

Korteriomandite hinnalangus võrrelduna aastataguse ajaga kiireneb. Kui jaanuaris oli Eesti keskmise korteriomanditehingu ruutmeetrihind 7% madalam kui 2007. aasta jaanuaris, siis veebruariks oli hinnalangus jõudnud 11 protsendini. Märtsis oli vastav näitaja juba 12 protsenti.

Tallinna korterite hinnad langesid Eesti keskmisest enam. Tallinna korteritehingute keskmine hind oli 2008. aasta märtsis 23 092 krooni ehk 13% madalam kui aasta varem.

Võrreldes prognoosiga on Tallinna korteriomanditehingute keskmise hinna ennustus läinud enam-vähem täppi. Küll olen pessimistlikumalt ennustanud kogu Eesti korteriomanditehingute keskmist hinda. Siingi tuleb aga silmas pidada nii lineaarset prognoosi kui sesoonset turu elavnemist.


Järeldused ja kokkuvõtted


Kokkuvõtteks tuleb öelda, et esimese kuu kokkuvõtte baasil on minu prognoosid olnud reaalsusega võrreldes liiga pessimistlikud. Samas - tibusid loetakse sügisel. Ehk siis nõnda lühikese perioodi tõttu ei ole veel vajadust algset prognoosi üle vaadata ega täpsustada.

Ja veel märkusena märgiksin mõnele kriitikule, et kinnisvaratehingute ja hindade languse näol ei ole tegemist minu sooviga selles osas, mis kinnisvaraturul turul juhtub. Tegemist on minu arvamusega juhtuvast.


Korteriomanditehingute arv ja prognoos:Korteriomanditehingute ruutmeetrihind ja prognoos:Loe täpsemalt edasi siit