Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Jata soov

KoduKauniks

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

Artikkel  « tagasi
Tõnu Toompark: kas müüa korter praegu või lükata müük edasi?
03. juuni 2008
kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark’i blogi
Kinnisvaraportaalides kiiresti kasvav pakkumiste hulk annab tunnustust faktist, et üha enam kinnisvaraomanike on otsustanud ühel või teisel põhjusel endale kuuluva vara realiseerida. Kas aga tänase turuolukorra tingimustes on õige aeg müümiseks? Või peaks müügiotsuse edasi lükkama? Kui müügiotsus edasi lükata, siis millal on õige aeg müümiseks?

Kui korteriomanikul on raha ühel või teisel põhjusel hädasti vaja, siis ei ole midagi pikalt mõelda- tuleb kohe asuda olemasolevat vara realiseerima. Kohese müügiotsuse kasuks räägib ka see, et enamus spetsialiste prognoosib jätkuvat hindade suuremat või väiksemat langust. See tähendab, et müügiotsuse edasilükkamine võib tähendada reaalset rahalist kaotust.

Võib küll spekuleerida, et ühes või teises piirkonnas kinnisvara hinnad ei lange või langevad turu keskmisest vähem, kuid siiski on olemas väga tugev surve hindadele ja see ei tee müümist kindlasti kergemaks.

Pakkumisi on turul palju

Elamispindade pakkumiste arvu KV.EE portaalis kajastav indeks näitab, et portaalis on jõudnud 21 560 pakkumiseni. See on tervelt 13 korda enam kui näiteks 2005. aasta jaanuaris. Aastatagust pakkumiste arvu ületab tänane number 55% võrra.

Nii peab tänane kinnisvaramüüja arvestama sellega, et endisaegsed paarinädalased müügiperioodid on pikenenud kuude pikkuseks. Ostjatel puudub põhjus pakkumiste „lennult rabamiseks”, sest pakkumisi on nõnda palju.

Ilmselge on, et sellise pakkumiste massi seest on väga keeruline silma paista. Enamkasutatavad võimalused pakkumisele atraktiivsuse lisamiseks on silmapaistev reklaam või ostja jaoks soodne hind. Kindlasti tasub mõelda, milliseid uuenduslikke kommunikatsioonikanaleid on müüjal võimalik kasutada selleks, et informatsioon võimalike ostjateni toimetada.

Paaniliselt müüa ei tasu

Ülaltoodu ei tähenda kindlasti seda, et juba täna peaksid kõik inimesed neile kuuluva kinnisvara paaniliselt müüki paiskama, sest homme maksab see vähem. Investeeringud ei pea olema vaid tänasesse-homsesse vaatavad, vaid need võivad ka pikemas perspektiivis tehtud olla.

Veel aasta-paar tagasi tõusid kinnisvarahinnad emotsioonide najal meeletutesse kõrgustesse. Oleks väga imelik eeldada, et puudub võimalus kinnisvarahindade liigseks languseks, mille peamiseks põhjuseks on emotsioonid. Äkki oleme nö. õiglasest hinnatasemest juba allpool?

Kõrge inflatsioon ja aeglaselt, kuid siiski tõusvad palgad ning vaikselt langevad kinnisvarahinnad suurendavad elanike kinnisvaraostujõudu. Kindlasti tuleb oma aeg, kus kinnisvarahinnad ja tehingute mahud taas tõusule pöörduvad. Küsimus ei ole, kas see toimub. Küsimus on, et millal see toimub.

Järgmise tõusuni läheb eeldatavalt vähemalt aasta aega. Seda tingituna nii tänasest suurest pakkumiste arvust kui üldisest majanduskeskkonnast. Kui kinnisvaraomanikul kiiret ei ole, siis on võimalus kaaluda müügiotsuse edasilükkamist, et vältida tänases pakkumisterohkes keskkonnas asjatut konkureerimist, kus peamiseks eduteguriks on madal hind.

Asjaolud tuleb läbi kaaluda

Kinnisvara müügiotsuse tegemine või edasilükkamine sõltub konkreetsetest asjaoludest, mis vara omaniku mõjutavad. Kõik asjaolud tuleb põhjalikult läbi kaaluda. Kui vara on vaja lähiajal müüa, siis on mõistlik sellega kohe tegelema hakata. Kui vara müümisega ei ole kiiret, siis või müügi aasta-paari võrra edasi lükata, et vältida täna turul olevat hinnasurvet.

Loe täpsemalt edasi siit