Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Spordimaailm

Jata soov

Artikkel  « tagasi
Raskel ajal peab pangast nõu küsima
10. oktoober 2008
Kuulutaja
Illar Mõttus
SEB Panga Rakvere kontori juht Ivo Järvala ütleb, et laenuandmise aeg on pankadel möödas, nüüd keskendutakse muudele pangateenustele.

Kas praeguseks on pankade vahel Eesti turg jaotatud ja laenupakkumiste aeg on läbi või on tegu maailmamajanduse kriisinähtustega?

Mis puudutab rahaturgusid – raha pakkumist ja nõudlust, raha hinda, siis selle taga on maailmaturg, kogu maailma majanduses toimuv. Aga Eesti kohta - mitte kunagi pole turg jagatud, konkurents toimib edasi. Kuid erinevatel aegadel on pankade pakkumiste teravikud erinevad. Mõned aastad tagasi oli Balti riikides pakkumiste fookuses krediiditooted, eesotsas eluasemelaenuga, tarbimislaenudega, nüüd on eriti esiplaanil raha kogumine, säästmine, investeerimine.

Samas – laenude väljastamine pole kusagile kadunud. Küll on laenude väljastamise tempo ja mahtude kasvud pidurdunud. Ka on tõusnud laenude intressid. Hiilgeaegadel olid kodulaenude intressid kliendile 2,8%, nüüd on ainult Euribor ligi kaks korda suurem! Lisame siia veel panga marginaali. Laenude teenindamine, igakuine tagasimakse on praegu inimestele tunduvalt kallim.

Määramatus maailmaturul on praegu märksõna. Äkki peaks inimesed oma laenuga ostetud korteri või maja veel proovima maha müüa ja pangale laenu ära maksma?

Üldisi soovitusi ei saa anda, sest kindlat käitumisjuhendit kinnisvara suhtes pole. Kui aga inimene on ostnud kinnisvara enda tarbeks, oma koduks, siis miks peaks ta seda hakkama praegu maha müüma? Need inimesed on ju arvestanud pikaajalise investeeringuga, nad teavad, kui palju peavad pangale maksma, on sellega pere eelarves rehkendanud. Minu arvates pole neil inimestel vaja muret tunda.

Teiseks – ega praegu ole soodne hetk müümiseks. Täna oma tarbeks ostetud maja või korteri kehvema vastu vahetamine pole turuseisuga samuti põhjendatud. Mida sellega võita? Raskemas seisus on need, kes ostsid kinnisvara spekulatiivsel eesmärgil ja lootsid, et hinnatõus jätkub. Eelkõige on raskustes need isikud ja ettevõtjad.

Kas uus hinnatõus kinnisvaraturul on kauge tulevik? Või peab hind veel neljandiku võrra langema, nagu on ennustatud?

Mina seda prognoosida ei oska. Võin ainult kinnitada, et siin ei piisa ainult Eesti või Balti riikide regiooni majanduse üldisest tõusust. See on seotud kogu maailmamajandusega.
Aga majandus liigubki kõverjoont mööda – tõusule järgneb langus ja vastupidi.

Mis saab siis, kui kaob töökoht ja pangalaenu ei suuda enam maksta? Kas hakkavad eraisikute pankrotid tulema?

Kui inimene vahetab töökohta, siis selleks perioodiks on võimalik saada pangalt maksepuhkust. (Intresse tuleb edasi maksta.) Soovitan laenuklientidel igasugustele muutustele oma majanduslikus toimetulekus reageerida operatiivselt, mitte lasta mõnekuulist võlgnevust tekkida. Näiteks, kui on juba teada, et töökoht koondatakse, pöörduge panga poole. Mitte siis, kui koondamisraha on ka läbi.

Ja kui midagi ei aita, siis pank müüb korteri või maja maha?

Võlgnevuste sissenõudmine käib vastavalt EV seadustele. Kui kliendid jäävad võlgu ja tegu pole vaid ajutiste makseraskustega, siis algatataks menetlus ja kinnisvara müüakse kohtutäituri kaudu. Müük toimub avalikul enampakkumisel. Aga veel kord – pöörduge panga poole õigeaegselt, mitte siis, kui viimane häda käes.

Loe täpsemalt edasi siit