Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Jata soov

KoduKauniks

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

Artikkel  « tagasi
Vallo Toomet: Ehitajad on hirmul
07. september 2005
Ärileht Online
Kes dikteerib täna ehituse ja kinnisvara hindu? Alltöövõtja ja tööline! Just nemad, kes veel aasta-paar tagasi olid suurte peatöövõtjate peksupoisid, kellest viimane välja pigistati. Täna on nende päev – sõltumata lepingutest võivad töömehed ühel päeval tellingutel lihtsalt kindad käest ära raputada ja Soome tööle minna. Nad ei pruugi isegi saamata jäänud palka firmast välja nõuda. Sest Soomes makstakse rohkem, laevad liiguvad tihedalt, ja seal on ehitajatest samuti pula. Ning eestlased on ennast seal tõestanud.
Mida see aga kaasa toob? Juba praegu jälgitava väga kiire ehitushindade tõusu. Ja kinnisvara müügihindade tõusu. Täna ei taha peatöövõtja eriti enam kuuldagi aastasest lepingust mõne alltöövõtjaga, sest see nagunii ei kehti juba homme. Seetõttu on mindud juba lepingutele, mis sõlmitakse kas korruse või kuu kaupa, et ennast lisakuludest säästa. Ja veelgi keerulisem on suurte objektide puhul müüa kortereid nii, et ka aasta pärast kasum säiliks. Kas juba täna keevitada ligi 200% marginaali, et kindlustada mingi kasum või üldse mitte ette müüa, mis on aga omakorda väga suure riskiga seotud. Äkki inimesed aasta pärast enam ei osta ja kogu kupatus jääb endale kätte, toodab kahjumit ja halle juukseid.

Ehitusturu ülekuumenemine ei ole müüt. Hea töömees on või sees ja teda kantakse kätel. Tema leiab tööd igal juhul, kas siis siin- või sealpool lahte. Tagajärjeks on ehituskulude ühtlustumine Tallinna ja Helsingi (Soome) vahel. Mis omakorda vähendab meie kinnisvaraturu atraktiivsust ja pidurdab arengut. Lõppeks küsivad kõik kinnisvaraarendajad juba täna – kaua veel kõik nii tore on?