Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Spordimaailm

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Majaehituse korraldamine nõuab aega ja teadmisi
03. oktoober 2005
Äripäev
Enn Tosso
Enne majaehitust tasuks kaaluda, kas jätkub piisavalt aega ja teadmisi, et ise ehitustegevust juhtida, või tasub hoopis osta juba valminud maja.

Kaanon Kinnisvara Tallinna büroo juhataja Mihkel Jürissoni hinnangul ei tasu lasta end petta kujutelmast, et “ise ehitamine” alati odavam on ning sama skeptiliselt tuleb suhtuda ka vastvalminud maja ostes müüja kinnitustesse, et see on “endale ehitatud”.

Valmis maja ostmise kasu poole pealt toob ta välja eelkõige väiksema ajakulu – saab kohe sisse kolida ja kui maja soetatakse laenuraha kaasates, ei ole tarvidust maksta laenuintresse aja eest, mil ehitus toimub. Usaldusväärse ehitaja püstitatud maja ostes võib kindel olla, et töö vastab kehtivatele normidele. “Vastvalminud majale peab ehitaja andma seadusest tulenevalt ka 2aastase garantii, mis katab võimalikud materjalide ja ehitustööde kvaliteedivead,” sõnab ta.

Teisalt aga sisalduvad tema sõnul valmiskujul ostetava maja hinnas ka projektijuhtimise kulud, ehitusettevõtja üldkulud, loodetav kasum ning tihtipeale ka müügikorralduse otsesed kulud ja müügi korraldaja loodetav kasum.

“Ise ehitamise protsessi kontrollides ja juhtides on võimalik selliseid kulutusi aga vältida või vähemasti oluliselt vähendada,” räägib Jürisson ning lisab, et lõpuks ei saa välistada ka ehitaja lohakust või pahatahtlikkust ja nii võib ajapikku ilmneda esialgu varjatud ehituspraaki, mille parandamist või korvamist on hiljem juba väga raske või sootuks võimatu kelleltki nõuda.

Jürissoni hinnangul on endale maja otsast peale ehitada lastes võimalus vähendada või vältida paljusid kulutusi. Nimetatust olulisemgi veel on aga võimalus kujundada lõpptulemus täpselt selliseks, nagu see ideaalis olema peaks: kvaliteet, sisekujundus jne. “On ju hea teada, et ka kõik kaetud tööd on tehtud kvaliteetselt ning et siseviimistlust ei tule hakata kohe oma käe järgi ümber tegema,” sõnab ta. Aga selleks, et mõlemast võimalikust eelisest kasu lõigata, tuleb väga täpselt ja hoolikalt hinnata oma võimeid ja võimalusi.

Vähesed meist on ehitusalal nii haritud ja kogenud, et suudavad eramu ehitamise protsessi efektiivselt juhtida, räägib ta. Suurimaks ohuks peabki ta siinjuures oma teadmiste üle- ja kasutada oleva ajaressursi alahindamist. Kõige levinuma veana nimetab ta ehituse juhtimiseks ja korraldamiseks vajaliku aja kulude hulka mittearvamist. “Naljaga pooleks võib öelda, et ilma vastava ettevalmistuseta, oma tarkusest eramu ehitusprotsessi juhtimine on kindlasti oluliselt kulukam ja mõttetum kui jalgratta leiutamine,” sõnab ta.

Enne valiku tegemist soovitab ta kaaluda teadmisi, kogemust ja kasutada olevat aega. Selles küsimuses rahulikult ja kaalutletult tehtud otsus võib hiljem säästa olulise summa raha ning närve.

Arco Vara Kinnisvarabüroo Tallinna osakonna elamispindade grupi juht Urmas Tehver soovitab tähele panna seda, et ehituse tellimine, selle pidev jälgimine ning sellega tegelemine on väga ajamahukas ning selleks peab ka piisavalt enda aega ja närvi varuma. Teisalt peab ta tugevaks eeliseks asjaolu, et nii materjalide, projekti, planeeringu jms osas saab valiku langetada täpselt oma soove silmas pidades.

“Juba valmisoleva uue või veidi kasutatud eramu ostmisel on eeliseks mugavus, kuna saab koheselt end sinna sisse seada; võimalik, et ka haljastus on valminud ning maja osaliselt või tervenisti ka sisustatud,” räägib Tehver. Veidi kasutatud eramu eeliseks peab ta teatud võimalike vigade märgatavust ning seega ka võimalust need enne ostu kõrvaldada lasta. Ise ehitades peab kindlasti selleks valmis olema, et tekivad mõningad ehituslikud ootamatused.

“Peamine valiku langetamisel ilmselt ongi see, kas ollakse valmis kulutama oma ressursse ehitustegevuse juhtimiseks, et saada täpselt oma soovidele vastav eramu, või pigem leitakse sobivaim valmisolevatest ning kohandatakse seda oma soovide alusel,” sõnab Tehver.

Suur nõudlus raskendab hea ehitaja leidmist
Martin Vahter
1Partner Kinnisvara tegevdirektor

Üha kasvava nõudluse tõttu pöördutakse sagedasti kinnisvarakonsultantide poole selgitamaks, kas osta valmis uuseramu või lasta see ise otsast peale ehitada. Sama erinevad kui on inimesed, on ka vastused.

Kindlasti võib väita, et närve hoiab kokku, ostes mõnelt ehitajalt või arendajalt valmis lahenduse.

Reeglina on nad suutnud endale tänu suurtele mahtudele leida soodsad ehitusmaterjalide müüjad ning allhankijad.

Samuti on neil tänu kogemustele ja standardsetele lahendustele ajakulu tunduvalt madalam kui iseehitajal.

Samas on sarnased eramud sageli üsna laiale sihtgrupile, samuti on materjalid reeglina keskmisest odavamast hinnaklassist. Sarnase lahenduse miinuseks on arhitektuurse isikupära puudumine ning kindlasti võib väita, et siseviimistlus ei vasta spetsiifilistele nõudmistele.

Lisaks võib kaasneda tundmatult ehitajalt valmis maja ostes risk, et tööd on tehtud lohakalt või on kulusid kokku hoitud materjalide kvaliteedi arvelt.

Iseehitaja peab kindlasti olema valmis ootamatusteks, milleks on eelkõige kas ehitusmaterjalide puudumine vajalikul momendil, ehitaja viivitused või tellija oskamatus anda hinnang töö kvaliteedile. Käesoleval ajal on tulenevalt ehitusbuumist üsna keeruline leida kiiresti ja samas mõistliku hinnaga kvaliteetset ehitajat.

Sarnaste tegurite tõttu on ehitusperioodi prognoosimine üsna tänamatu töö. Samas on ise ehitada lastes tulemuseks eramu, millel on rohkem tellija isikupära ning see vastab täielikult tellija soovidele.

Iseehitamisel on mitmeid võimalusi

Plussid:
* Suuremad võimalused materjalide ja siselahenduste valikul
* Väldib võimaluse, et kasutatud on odavaid ja ebakvaliteetseid materjale

Miinused:
* Ehitusega tegelemine nõuab aega ja teadmisi
* Ehitajaid on raske leida
* Ehitusmaterjalide ostmine läheb üksiküritajale kallimaks kui ehitusfirmale

Allikas: Äripäev