Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

KoduKauniks

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

Artikkel  « tagasi
Maja planeerimine algab õige krundi valikust
03. november 2005
Eesti Päevaleht
Andrus Soonsein
Oma maja ehitamine on igaühele väga suur ja oluline samm, kuid ikka ja jälle on näha, kuidas inimesed panevad hoole ja armastusega tehtud majad müüki.

Tegutseda eesti vanasõna järgi – esimene maja vaenlasele, teine sõbrale ja kolmas endale – läheb kindlasti liiga kulukaks. Maja ehitamist õigesti planeerides on seda võimalik vältida.

Ideaalne maja on isikupärane, kuid samas ka piisavalt praktiline ning harmoneerub ümbritseva keskkonnaga. Et seda saavutada, tuleks arvestada kolme väga olulist tegurit: kindel visioon oma unistuste majast, eelarve ja ajakava.

Visioon oma unistuste majast

Soovist kiiresti oma majja kolida langetavad inimesed sageli otsuseid kiirustades ning teevad tormakalt põhjendamatuid järeleandmisi. Kiirustamine ongi peamine viga, mida uue kodu rajajad pidevalt teevad ning mis hiljem võib kurjasti kätte maksta.

Iga maja ehitamine peab algama sobiva krundi otsimisest. Sageli on inimestele hakanud meeldima üks konkreetne olemasolev maja ja seejärel hakatakse otsima maatükki selle maja jaoks. Tegelikult peaks protsess käima hoopis vastupidi. Võib juhtuda, et säärane maja üldse ei sobigi sellele krundile.

Arvestama peab paljusid olulisi detaile: krundi paiknemist ilmakaarte suhtes, kustpoolt krundile pääseb, millised hooned on ümbruskonnas jne. Vähem tähtis pole seegi, mida kavatsetakse piirkonda juurde ehitada.
Esimese sammuna tuleb leida ikkagi sobivas asukohas ja just teie vajadustele vastava suurusega krunt.
Kui vaadata krundi maksumust ja maja maksumust, siis vahe on mitmekordselt maja kasuks.

On juhtusid, mil inimesed on ehitanud eksklusiivsest ja kulukast materjalist kalli erilahendustega maja, ja siis selgub, et see hoone ei sobigi sellele krundile. Need 100 000 või 150 000 krooni, mis krundi pealt kokku hoiti, investeeriti küll majasse, kuid lõppkokkuvõttes nurjas see kogu projekti. Kui maja ehitamise käigus on võimalik projekti muuta, siis krunti pole kuidagi võimalik edasi nihutada, ümber pöörata ega naabri omaga vahetada.
Kõige sagedamini eksitakse krundi suurusega. Ostetakse liiga väike või siis mõni muu nn veaga krunt, et vähegi kulusid kokku hoida.

Näiteks põhjapoolse sissesõiduga krunt on enamasti parem ja eelistatum kui lõunapoolse sissesõiduga krunt. Maantee, raudtee ja tehase lähedus tingib aga suure müra.

Krunti kaedes mõelge sellele, kas teie perele meeldiks seal elada ning kuidas sobib naabruskond. Kasutage ära ilusaid vaateid ja miljööväärtust.