Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Spordimaailm

KoduKauniks

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

Artikkel  « tagasi
Küttesüsteemi valiku määravad kulutused ja kasutusmugavus
10. november 2005
Äripäev
Teet Reier
Millega peaks arvestama küttesüsteemi valikul ja millised tegurid peaksid otsuse langetamisel soosima elektrikütte valikut, selles annab nõu ASi Ensto Elekter turundusjuht Andres Meresmaa.

Igaüks meist tahab, et tuba oleks mõnusalt soe nii hommikul ärgates kui ka õhtul töölt koju tulles. Eesti kliima on juba kord niisugune, et vähemalt kaks kolmandikku aastast on vajalik ruumi kütta.

Enda jaoks sobivaima küttemeetodi valik pole aga alati kõige lihtsam.

Mida peaks teadma, kui hakatakse tegema küttesüsteemi valikut?

* Põhilised kriteeriumid, mille alusel valikuid küttesüsteemi osas teha, on järgmised: kui palju ollakse nõus investeerima küttesüsteemi väljaehitamisse;
* kui palju ollakse valmis maksma kasutusmugavuse eest;
* oma isiklikud ja tuttavate kogemusel põhinevad eelistused.

Erinevatel küttematerjalidel põhinevate süsteemide väljaehitamine tähendab väga erineva suurusega väljaminekuid. Väga palju sõltub konkreetsest olukorrast, sealhulgas maja asukohast. Näiteks gaasikatlaga keskküttesüsteemi puhul on üheks määravaks teguriks kindlasti olemasoleva gaasitrassi kaugus.

Millised on elektrikütte eelised võrreldes teistega?

* Põhilised eelised elektrikütte kasutamisel on järgmised: Leidub sobiv lahendus igasse majja (eramu, garaaž, suvila, paadikuur jne) ning majas igasse ruumi (magamis- ja elutuppa, kööki ja esikusse, vannituppa, keldrisse, trepikotta jne).
* Pole vaja külma karta – ei juhtu midagi, kui elektrikütteseadmed pikemaks ajaks külma kätte jäävad. Nad ei külmu lõhki nagu veetorud.
* On mugav kasutada – kord juba paika reguleeritud süsteem hoiab ise täpselt etteantud temperatuuri, pole vaja puid sisse tassida ega tuhka välja viia. Pole ka muret, et kütus otsa saaks!
* Elektriküttesüsteemi paigaldamine on tunduvalt lihtsam ja kiirem kui mis tahes muu kütteliigi puhul. Sellest tulenevalt on ka alginvesteering väike.
* Elektriküte on kõrgeima kasuteguriga kütteviis – isegi kuni 98% tarbitavast elektrienergiast muundub soojuseks! Maksta tasub ikka ja ainult selle eest, mida tegelikult ka tarbime.

Millised oleksid kirjutamata reeglid, mida arvestada elektriküttekehade valikul (võimsus, termostaadid, ohutus jne)?

Elektrikütte lahenduste hulka kuulub mitmeid erinevaid meetodeid nagu põrandaküte, radiaatorküte ja laeküte. Nende seast sobivaima valiku tegemisel tasub lähtuda järgmistest soovitustest.

Põrandaküte on kõige efektiivsem ruumides, kus on betoon- või kipsplaatpõrandad (vannituba, köök, esik jne), pakkudes seal suurimat kasutusmugavust.

Radiaatorid sobivad igasse ruumi, need on kõige odavamad ja neid on lihtne paigaldada ka hiljem, kui tekib vajadus täiendava kütte järele. Magamistuppa ja elutuppa võiks kindlasti valida hääletu ja väga täpse elektroonilise termostaadiga radiaatorid; muudesse ruumidesse sobivad suurepäraselt ka umbes 20% odavamad mehaanilise termostaadiga tüübid.

Elu- ja magamistubades kasutatakse ka laekütet, mille puhul ei jää küttekehi näha, tuba on aga mõnusalt soe.

Tähelepanu tuleb aga pöörata asjaolule, et iga kütteviisi kasutegur on seda suurem, mida paremini on hoone (või selle osa, näiteks korter) soojuslikult isoleeritud.

Ensto soovitab arvestada uuemate või põhjalikult renoveeritud majade puhul 25 W ühe kuupmeetri kohta; vanemate majade puhul aga kuni 35 W ühe kuupmeetri kohta.

* Väga oluline on pöörata tähelepanu ohutusele. Elektrikütteseadmed on täiesti turvalised kõikidele pereliikmetele ja külalistele, kui nende paigaldamisel ja kasutamisel järgitakse valmistajatehase eeskirju, mis on kirjas kasutusjuhistes. Peamised ohutusnõuded on järgmised: Kõik niisketes ruumides olevad elektriahelad (st ka pistikupesad) peavad olema kaitstud rikkevoolukaitsega, mis reeglina paigaldatakse elektrikilpi. “Niisketesse ruumidesse küttekeha valides tuleb olla eriti täpne. Mida lähemale veekraanile või dušile radiaator jääb, seda kõrgema kaitseastmega (IP ja kahekohaline number, näiteks IP44) peab ta olema. Küsida alati nõu müüjalt!”
* Kui eluruumidesse on otsustatud paigaldada elektriradiaatorid, tuleks kindlasti valida moodsamad, nn madala pinnatemperatuuriga tüübid, mis ei põleta katsudes kätt ja on seega ka mängivatele väikelastele turvalised.

Kui radiaatori seinale kinnitamisega saab iga koduperenaine kergesti hakkama, siis põranda- ja laekütte paigaldamisel tuleks kasutada spetsialistide abi. Ükski tootja ei korva valest paigaldusest põhjustatud rikete maksumust. On küllaltki ebameeldiv, kui vastvalminud majas selgub, et ilusate põrandaplaatide alla paigaldatud põrandaküte lakkab esimestel kuudel töötamast. Kõikide elektriküttekehade vooluvõrku ühendamine (va koos pistikuga juhtmega müüdavad radiaatorid) peab kindlasti jääma kogemustega ohuteadliku elektriku tööks.

Millised on uudised elektrikütte valdkonnas, ökonoomsemad, salvestavad jne küttekehad?

“Kuna elektrienergia hind peaaegu igal aastal kerkib, siis pööratakse järjest rohkem tähelepanu säästmisele ja kulude optimeerimisele. Hea meetod on ehitada põrandaküte osaliselt salvestavana, mis tähendab seda, et kütmiseks kasutatakse ainult odavamat öist elektrienergiat. Kasu on ka termostaatidest (elektrikütte juhtimisseadmed), mis võimaldavad automaatselt alandada köetava ruumi (või ruumide) temperatuuri ajaks, mil seal pikemat aega ei viibita - näiteks argipäeviti töölolemise ajaks.”

Milline on erinevate kaubamärkide kvaliteedivahe?

Kauplustes ja hulgimüügifirmades müüakse paljusid erineva kaubamärgiga kütteseadmeid eri tootjatelt. Nagu teisteski valdkondades, nii erinevad need nii disaini, hinna, tehniliste omaduste ja paraku ka kvaliteedi poolest. Alati ei pruugi odavam hind tähendada kehva kvaliteeti, kuigi pahatihti see nii on. Kõik elektriseadmed kuuluvad valdkonda, kus esmatähtis on jälgida turvalisust, mitte hinda.

Seepärast tasub alati enne lõpliku valiku tegemist tutvuda pakutava sortimendiga, konsulteerida müüjate ning teiste asjatundjate (elektriprojekteerijate ning paigaldajatega) ning usaldada pikaajalise kogemusega tootjate lahendusi, mitte üliodavaid, tundmatu päritoluga kaupu.

Palju infot ka pakendil
Janek Juhkov
Ehitus Service’i elektritarve osakonna müügijuht

Jälgides kauplust külastavate inimeste nõudlust elektritoitel radiaatoritele - konvektoritele, ostetakse neid aastaringselt, sest ehitatakse ja remonditakse kogu aeg. Samas on suuremate külmade saabudes teisaldatavate küttekehade müügikasv märgatav.

Kuigi mõned mudelid on olnud muutumatuna müügil juba aastaid, lisandub pidevalt ka tooteuuendusi, näiteks on võimalik osal mudelitel juhtida termostaati puldilt.

Õige võimsusega küttekeha leidmist vastavalt pinna suurusele aitab kindlasti kergendada info, mida ostja leiab tootepakendilt.

Seda aga juhul, kui ruumide soojustus on korralikult paigas.

Paljudel juhtudel kasutatakse elektrikütet näiteks ka alternatiivina kamina- või ahjuküttele. Kui ollakse päevi kodust eemal, on võimalik termostaadi abil säilitada seniks elamises sobiv temperatuur ja pole ohtu, et torustikud võiksid kinni külmuda.