Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

KoduKauniks

Spordimaailm

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

Artikkel  « tagasi
Kas talvekülmaga saab vundamenti ehitada?
16. november 2005
Eesti Päevaleht
Signe Kalberg
Talvel on vundamendi ehitamine kuni 10% kallim ning võtab rohkem aega.

Ehitusekspert Hindrek Virkuse sõnul võib alusmüüri teha igal aastaajal. Talvel tuleks siiski arvestada külma aja iseärasustega, eriti kehtib see plaatvundamendi rajamise korral, kus töid tuleb teha ikkagi plusstemperatuuril.

Mõistagi oleneb vundamendi ehitamine pinnase külmumisastmest. Kui on soe talv ja pinnas niiske, pole ehitamisega probleeme, ehitajal tuleb vaid vundamendisüvendist vesi ära juhtida ja siis tihendada.

Virkus märgib, et vahel tuleb külm isegi ehitamisel kasuks, seda siis kui tegu on vesiliivaga. Nii on olnud majade ehitamisel Õismäel või Rocca al Mares.

“Talvel läheb vundamendi- ehitus lihtsalt kallimaks,” märgib Virkus. Eelarvesse lisatakse selleks puhuks veel 5-10%. Ise kolm maja ehitanud ja alus-müüri ehitusest tehnikakõrgkoolis loenguid pidanud Virkus möönab, et ehitus on paraku selline ala, kus pole üheseid vastuseid.

“Talvisel ajal, kui maapind on külmunud, saab ja võib vundamenti ehitada küll,” kinnitab TKM Ehitus OÜ juht ja omanik Kalju Toomas. Kuid siis on vaja külmunud pinnas üles kaevata ja süvend polüsterooliga soojustada. Rohkem kui 30-aastase ehitajastaaĻiga Toomas soovitab aga tungiva vajaduseta talvisel ajal alusmüüri mitte ehitada, selle töö püüavad kõik ehitajad jätta ikkagi soojale ajale või oodata sulailmu.


Aega kulub rohkem

Maapinna soojendamine, külmunud pinnase eemaldamine ja vundamendiaugu soojustamine nõuab aga mõistagi täiendavalt aega ning raha ja teeb ehituse kallimaks. Et vundament ei hakkaks pärast valmimist ja kuivamist pragunema, tuleb segule lisada spetsiaalset “külmarohtu”, mis aeglustab selle kuivamist. Seega lisandub ka materjalikulu. Asjatundjate sõnul ei pea keldrita maja vundamendisüvendit tingimata rajama külmumispiirist sügavamale. Madal vundament on konstruktiivselt õige ja samas kokkuhoidlik lahendus. Sellega säästetakse materjali, võidetakse ehitamismahtudes ja kiiruses.

Keldriga hoonel on vaja vundamenti rajades see kindlasti isoleerida, et mitte üksnes kaitsta seda muutliku ilmastiku eest, vaid tagada ka hoone soojapidavus.

Maja ehitamisel võib kaaluda ka madala vundamendi rajamist, siis aga peab hoonest väljapoole jäävas pinnases kasutama kindlasti lisasoojustust, et vältida külmumispiiri jõudmist taldmiku alla. Selleks võib kasutada Fibo kergkruusa. Külmumisohtu aitab vähendada ka hoonest ülekanduv soojus.