Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Vana ehitusmaterjal taaskasutusse
16. jaanuar 2006
Eesti Päevaleht
Signe Kalberg
Üha rohkem inimesi väärtustab vana ehitusmaterjali, enim on nõutud põrandalauad.

Vanad ehitusmaterjalid on üha rohkem hinnas ja leidnud taaskasutust, olgu siis tegu glasuuritud ahjupottide, nikerdatud puitdetailide või laiade põrandalaudadega. Hinnatud on vanade ehitusmaterjalide kvaliteet, omapära, ajaloohõng, miks mitte ka nostalgia, mida need kaasa toovad.

B.A.D. Disain OÜ juht Raivo Tamme on vanade laudade otsingul läbi sõitnud terve Eesti. Vanadest laudadest tehakse mööblit ja mitte ainult Eestis, vaid juba ka Peterburis nõutud pildiraame. Kui silma jääb lagunenud küün või kuur, otsitakse üles omanik ja tehakse kaupa. “Mõni on nõus peale maksma, et risu jalust ära koristame, teised pole ka mädanenud laudu nõus raha eest andma,” pajatab Tamme. Maainimene on aga olnud üsna vastutulelik, tuleb vaid kenasti küsida. Siiski võivad vanad lauad lõpuks kõlvata vaid ahjukütteks, sest pealispinna alt võib välja tulla mädanenud puu.


Kes aga ei taha ise ringi sõita ja otsida, võib vajaliku leida ka interneti teel. Vana ehitusmaterjali projekti üks algatajaid on Tarmo Andre Elvisto, kelle selgitust mööda tegutseb projekt säästva renoveerimise infokeskuse (SRIK) all alates 2003. aastast ja koduleht (www.renoveeri.net) loodi koos-töös Tallinna kultuuriväärtuste ametiga. Eesmärk oli ja on ühelt poolt väärtustada vanu ehitusmaterjale ja sellega kaudselt ka vanu traditsioonilisi ehitisi. Teisalt aidata allesjäävaid ehitisi korda teha.

Pidevalt küsitakse ajahambast puretud laia põrandalauda ja vanu hästisäilinud uksi. Inimesed on mõistnud, et ka vana ehitusdetail/materjal võib olla eriline, huvitav ja sageli ka väärtuslik. “Selleks ju projekt algatatigi, et päästa prügimäele ja kütteks mõeldud ehitusmaterjali, mis võib omada kultuuriloolist- või tarbimisväärtust. Loodame, et see praegune jõhker lammutamistendents asendub vana ja väärika austamisega,” märgib Elvisto.

Taaskasutatavate ehitusmaterjalide registreerimiskeskkonnast www.materjalid.net. võivad teavet ja inspiratsiooni saada ka kõik need, kes soovivad oma igapäevast elukeskkonda ilmestada vanade, kuid taaskasutamist väärivate ehitusdetailide, mööbliesemete või näiteks looduslike viimistlusmaterjalidega.