Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Spordimaailm

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Üüritulult peab tasuma tulumaksu
17. veebruar 2006
Eesti Päevaleht
Õnneli Varend, Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuht

Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuhi Õnneli Varendi sõnul tuleb kinnisvara üüritulult tasuda tulumaksu, jooksvad kulud maksustamisele ei kuulu.

•• Milliseid makse tuleb üüritulult tasuda?

Üüritulult tasutakse tulumaksu, siinkohal saab füüsiline isik valida maksustamise reĻiimi. Ettevõtluse tuluna üüritulu maksustamisel lisandub füüsilisest isikust ettevõtjate puhul tulumaksule ka sotsiaalmaksukohustus ning võimalik kohustusliku kogumispensioni tasumise kohustus.

Ettevõtlustuluna üüri maksustamine annab samas FIE-le võimaluse arvata kõik selle tulu saamiseks tehtud kulud saadavast tulust maha. Vaid puhastulem maksustatakse.

Kui otsustatakse renditulu sätete järgi üüritulu maksustada nn passiivse tuluna, siis tulu saamiseks tehtud kulusid saadavast üürist maha arvata ei saa.


•• Kas ka veearved ja elektrikulu läheb maksu alla?

Mitte kogu raha, mis üürileandjale üle antakse, pole tulu. On olemas ka nn vahendatud maksed – näiteks, kui üürilepingus sätestatakse, et üürniku poolt kasutatava elektrienergia, gaasi, vee jm eest tasub vastavalt tarbimisele üürnik, pole tegu mitte üürileandja tuluga, vaid talle edasiandmiseks ülekantud rahaga.

Raha on mõeldud kolmandale isikule (näiteks Eesti Energia vm) teenuste eest tasumiseks. See ei ole üürileandja tulu ning seda ei maksustata.

Loe ka 1. veebruari Eesti Päevalehe teemalehte Kodu & Kinnisvara, kus jagas soovitusi Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuht Õnneli Varend, millal tuleb korterimüügil tulumaksu maksta.