Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Lõuna-Eesti – kaunis loodus ja soodsamad korterid
01. märts 2006
Eesti Päevaleht
Reimo Raja
Lõuna-Eesti soodsad kinnisvarahinnad on hea võimalus oma raha paigutamiseks.

Lõuna-Eesti ilus kuppelmaastik kutsub inimesi suvekodusid soetama. Sealsed soodsamad korterihinnad on aga hea võimalus vaba raha investeerimiseks.

Uus Kodu Kinnisvara OÜ juhataja Anna Prits peab sobivaks kinnisvara soetamise kohaks Võrumaad. “Siin on supermaastik ja palju järvesid. Just Rõuge ja Haanja kandis.” Populaarsed on ka Misso ja Meremäe, kuhu Tallinna inimesed omale suvekodusid soetavad.

Enne kui ostad, kauple

Kes soovib Võru kanti talukompleksi soetada, kus on heas korras hooned, omad tiigid või paisjärved ja 20-25 ha maad, peab kukrut kergitama kuni 700 000 kr võrra. Siiski, leiab ka odavamaid. 1-5 ha maad ja remonti vajavad hooned saab kätte hinnavahemikus 250 000 kuni 500 000 krooni. Pindi Kinnisvara piirkonnajuhi Margus Henningu sõnul on Haanjas ja Rõuges talumajade pidamine väga hinnatud. Järveäärse talumaja soetamine on aga üsna keeruline, sest huvilisi on piisavalt palju.

Võrreldes teiste Lõuna-Eesti piirkondadega on kinnisvaraturul aktiivsem just puhkekohana tuntud Otepää, mille tõmbenumbrid on kuppelmaastik, Pühajärv ja head sportimisvõimalused. Ilusast ja odavast talumajast sealkandis võib aga suu puhtaks pühkida. “Elamiskõlbulikku maja alla miljoni ei leia,” ütleb Lõuna Kinnisvara OÜ juhatuse liige Andrus Võsso. ERI Lõuna-Eesti Kinnisvara OÜ hindaja Üllar Ilves on optimistlikum ning arvab, et saab hakkama ka odavamalt. Kuid korralikku maja, mida saaks kohe tarbima hakata, alla 300 000 krooni ei saa.

Kel tahtmist maja omal käel Otepää kanti püsti panna, siis paari hektari suuruse maa hind algab 150 kr/m2. Andrus Võsso sõnul ostetakse suuremaid krunte Otepää ümber. Seda just ilusa looduse tõttu. Piiranguid seab aga looduspark, mille eesmärk on kohaliku elulaadi ja kultuuripärandi ning alalhoidliku looduskasutuse säilitamine. Väiksemat krunti üldse ei lubata, sest ei olda huvitatud tihedast asustamisest.

Võsso hinnangul on Otepääl valikut küll, kuid ülepakkujaid on palju. “Otepääl on hind kunstlikult kalliks aetud,” ütleb Üllar Ilves. Kõrgetest hindadest aga ei maksa ostjal end hirmutada lasta, vaid alati tasub müüjaga julgelt kaubelda.

Teeni hoopis korteriga raha

Korteriturul on hinna poolest esirinnas jälle Otepää. Üllar Ilves nimetab sealsete korterite ruutmeetri hinnaks keskmiselt 10 000-20 000 kr. Anna Pritsi andmetel jäävad korterihinnad Võrus vahemikku 5500-7000 kr/m2. Kallima ruutmeetrihinnaga on sealkandis just kolmetoalised, mida viimasel ajal on palju ostetud ja müüdud. Põlvas on korterihinnad Võru omadega samal tasemel. Margus Henning peab aga selliseid numbreid Põlva kohta äärmiselt kõrgeteks. Seal on kallima ruutmeetrihinnaga just ühe- ja kahetoalised korterid, sest nende järele on nõudlus suurem.

Anna Pritsi sõnul leidub üürikortereid hetkel väga vähe. Nõudlus ületab pakkumise. Seega soovitab ta inimestel oma vaba raha investeerida korteriostu, sest Lõuna-Eestis on soodsamad hinnad. Populaarse kolmetoalise korteri hind Võrus on keskmiselt 400 000 krooni.

Henningu hinnangul on kinnisvarahindade tõus Lõuna-Eestis viimase kolme aastaga olnud kolmekordne. Murdepunkt toimuski kolm aastat tagasi seoses pankade laenutingimuste muutumisega. Andrus Võsso toob näite Otepäält, kus üks järveäärne 4 ha suurune maalapp maksis kolm aastat tagasi 350 000 kr, täna aga küsitakse selle tüki eest juba 1 500 000 kr. Näiteid on veelgi. Kui 2004. aastal oli Võrus neljatoalise korteri hinnaks 230 000 kr, siis käesoleval aastal on hinda tõstetud 620 000 kr peale. Kahe aastaga on korterid nii Põlvas kui ka Võrus muutunud vähemalt poole kallimaks.