Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Oma maja või korteri müük pole alati maksuvaba
01. märts 2006
Eesti Päevaleht
Ille Grün-Ots
Kodus töötava FIE kinnisvaramüügilt saadud tulu maksustamine sõltub asjaoludest.

Eraisiku kinnisvara müüki reguleerib tulumaksuseaduse § 15 lõige 5. Keerulisem on olukord, kui oma kodu hakkab müüma FIE, eriti juhul, kui ta seal varem ettevõtlusega tegeles.

Füüsiliste isikute ettevõtluse-alase nõustamisega tegeleva Olavi Kärsna sõnul on Eestis harjutud mõttega, et oma maja või korteri müük on maksuvaba. Päris nii see alati siiski pole.

Oluliseks kujuneb viis, kuidas eluruum FIE valdusesse sai. “Kui nn kollaste kaartidega või õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamisel, on müük maksuvaba. Kui aga kinnisvara ehitati, osteti, saadi kingiks või päranduseks on probleem olemas,” selgitab ta.

Füüsilise isiku ettevõtlusega tegelemisel sõltub kinnisvaramüügi maksustamine kahest asjaolust, mis Kärsna sõnul maksuametil endalgi natuke sassis on. Kui ostetud asju kuludesse ei kanna, siis nende müügist FIE tulumaksu tasuma ei pea.

Kui kinnisvara ostuhind sai kuludesse kantud, on olukord selle müümisel sootuks teine. Kärsna sõnul on seaduses kirjas, et soetamishind on ostuhind pluss kõik parendused ja täiendused, mis kinnisasja juures tehtud on. Samas pole täpsustatud, mis on parendused.

Kärsna sõnul pole maksu-amet tänini eriti rakendanud tulumaksuseaduse §15 lõiget 6, mis ütleb, et kui eluruumides tehti ka midagi muud peale elamise, antud kontekstis töötas seal FIE, siis ei ole müügikasu alati maksuvaba. Nt juhul, kui FIE on kodus töötades jooksvad ekspluatatsioonikulud osaliselt oma kuludesse kandnud.

Müügi korral arvestatakse maksu selle pealt, kui suures mahus FIE jooksvaid kulusid oma kuludesse kandis. Protsentuaalselt sama suurelt osalt maja puhtast müügikasust tuleb tasuda tulumaksu. Abikaasade ühisvara korral jagatakse kinnisvara nö pooleks ja protsent arvutatakse poole müügist saadava tulu pealt. Kui FIE-na ollakse oma 10 a vanuses kodus töötatud vaid aasta, võetakse tulumaksu arvestamisel aluseks nn kaalutud keskmine, mille järgi kujuneb maksustamise protsendiks 1,5.