Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

KoduKauniks

Spordimaailm

Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Artikkel  « tagasi
Kui ostad maja, vaheta ka lukud
09. märts 2006
Eesti Päevaleht
Ille Grün-Ots
Turvaline lukk kodu-ukse ees on tihti kogu koduse vara kõige parem kindlustus.

Sestap muutub nii mõnigi pisut umbusklikuks, kui uueks koduks saab maja või korter, kus varem keegi juba elanud. Võtmed saab küll vanalt omanikult kaasa, aga kust uusasukas teadma peab, kus neid aastate jooksul hoitud on või kellel äkki veel mõni eksemplar olemas.

Firma AssaBalt turundusjuht Maigi Peeduli arvab, et tegelikult õigesti tehakse, kui lukud ära vahetatakse: “Mitte et eelmised omanikud oleksid tingimata pätid, sulid ja kaabakad, aga kunagi ei tea, kelle kätte nende käest võtmed omal ajal liikunud on.”

Vargused salaja tehtud võtmekoopiatega on Peeduli sõnul üsna kaval kuritegevuse liik, mis Eestis üsna tõusuteel: “Neid nimetatakse kõiki seletamatuteks juhtumiteks – väliseid sissemurdmise jälgi elamisel ei ole, aga ometi on asjad ära viidud. Asi selles, et on võetud salaja võti ja sellest koopia tehtud.”Et võtmekoopiat teha ei saaks, peaks inimene endale ostma patenteeritud lukusüdamiku, millega ta saab kaasa

võtmekaardi. “Võtmekaarti tuleb hoida nagu pangakaarti, sisuliselt on võtmekaardi väärtus kogu teie koduse vara väärtus,” toob Peeduli võrdluse. Lisavõtmeid saabki teha ainult see, kel kaart ette näidata on.
Patenteeritud toorikud tulevad otse lukutehasest, nendega tegelevad ainult volitatud isikud, Assa puhul näiteks nende Security Center.

Turundusjuht ütleb aga, et müügil on ka patenteerimata südamikega lukke, millel samuti võtmekaart olemas. “Nende lukkude võtmete toorikuid on samuti raske kusagilt kätte saada, aga see pole võimatu,” ütleb Peeduli.

Samas: teoreetiliselt on alati võimalik ka kõige kaitstumaid asju kätte saada. Sest nagu öeldakse – pole panka, mida ei saa röövida ja pole vanglat, kust ei saa põgeneda. Ainus asi, et sellise patenteeritud südamikuga luku võtme järeletegemine nõuab eriseadmeid ja läheb niivõrd kulukas, et tõenäoliselt ei tasu murdvarga vaeva ära.

Turvaliselt ja ohutult

Kui lukkude väljavahetamiseks juba läheb, soovitab Maigi Peeduli üle vaadata terve maja uksed-aknad. Seda just turvalisuse seisukohalt. “Kui välisuks ise on korralik, tuleks vaadata, mis lukk seal ees on. Kui kogu lukk tundub kehva või ei sobi mingil muul põhjusel, võiks terve komplekti välja vahetada. Silmas tuleks korraliku luku puhul pidada kaht aspekti: peale turvalisuse ka ohutust,” juhib turundusjuht tähelepanu asjale, mis tihti ununema kipub. “Eelnev tähendab, et üks korralik lukk peab kaitsma välise sissetungija vastu, aga peab ka võimaldama inimesel ellu jääda, kui kodus midagi juhtub. Ehk teisisõnu peab lukk olema selline, et seestpoolt kiiresti välja pääseb – ohuolukorras ei ole enam aega kusagilt võtit otsima hakata,” hoiatab Peeduli.

Olukorra lahendavad kaks lukku uksel. “Neid, muide, ei nõuta mitte selle pärast, et kaks lukustuspunkti on turvalisem, vaid just ohutuse pärast.

Üks lukk peaks olema seestpoolt väändnupuga ehk võimaldama kiiret väljumist. Teine peab olema turvalukk, mis on mõlemalt poolt avatav/suletav võtmega. See kaitseb selle eest, et kui ka keegi akna kaudu sisse tuleb, ei saa ta vara ukse kaudu välja viia. Isegi eramajast tassides televiisorit akna kaudu välja on suurem tõenäosus, et naabrid peavad seda teguviisi imelikuks ja kutsuvad politsei, kui et telerit viiakse välja läbi ukse,” selgitab turundusjuht.

Alati pole ilmtingimata vajagi kaht eraldi lukku, on olemas ka kahesüsteemsed lukud, kus väändelukk ja võtmega lukk on ühes ja samas komplektis.

Variant on ka, et lukukomplekt on täiesti korralik (Assa, Abloy jne). Aga umbusk jääb. Siis on võimalus, et saab välja vahetada ainult lukukomplekti südamiku. “Paremate lukufirmade lukud on mooduslsüsteemsed, kõik erinevad detailid sobivad omavahel. Südamiku vahetamine on tunduvalt odavam kui terve uue komplekti ostmine,” pakub Peeduli välja veel ühe võimaluse.

Kõik ühe võtmega käima

Kui vahetatakse välja kahest lukust üks (või ainult selle südamik), saab Peeduli sõnul mõlemad lukud n.ö. teha ühe võtme jaoks: “Ongi nii, et südamikud valmistatakse olemasoleva võtme järgi, mitte vastupidi.” Mõni küll pelgab seda ühe võtme varianti, et kui ära kaob, tuleb kaks lukku välja vahetada. “Kui kaob, kaob ikka terve võtmekimp korraga,” pareerib turundusjuht. Võib ka teha nii, et kodus kõik lukud käivad ühe võtmega: ees- ja tagauks, garaa˛i- ja keldriuks jne. See eeldab muidugi ühe ja sama firma lukke.

Unustada ei tohiks Maigi Peeduli sõnul ka aknaid. Eraldi aknale paigaldatavaid lukke meil eriti ei kasutata, aga needki on poodides olemas. “Aga tänapäevastel kvaliteetsetel akendel on turvafunktsioonid üldjuhul ka juba olemas,” teab Peeduli.

Lukke soovitab Maigi Peeduli osta ainult spetsialiseeritud lukupoest: “Sealsed teenindajad oskavad kliendile asju seletada ja ka vastutavad oma sõnade eest.”