Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Spordimaailm

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Jata soov

Artikkel  « tagasi
Teraskatus vana asemele
12. mai 2006
Kuulutaja
Katus mängib tähtsat osa maja välisilmes. Ilus, esteetiline ja praktiline katusekate „rõivastab” hoone, rõhutades tema iseloomu. Samavõrra on olulised katuse funktsionaalsus ning õige paigaldus.

Üldised soovitused

Enne uue katuse paigaldamist tuleks kontrollida kallet. Vähimad vastuvõetavad kalded terasprofiilkatustel on järgmised:
– kiviprofiilkatusel 1:5 (11°)
– trapetsprofiil- ja klassik katusel 1:7 (8°)
– sileplekist valtsitud katusel 1:12 (5°)
Edasi tuleks uurida vana katuse kandekonstruktsioone ja vajaduse korral neid remontida. Ühtlasi tuleks kontrollida, kas katusekatte alumise külje tuulutus on piisav. Selleks peab paigaldatav uus roovitis olema vähemalt vana katuse kõrgeimate kohtade tasemel.

Vana kivikatus

Vanad katusekivid eemaldatakse. Kui kivikatuse roovitis on korras ja läbi vajumata, võib vahetult sellele kinnitada sirgesoonelistest profiilplaatidest katte. Kui aga soovitakse uueks katusekatteks kive imiteeriva mustriga figuurseid terasplaate, tuleb vana roovitis demonteerida. Kui eemaldatava roovitise all on ruberoid või tõrvapapp, võib selle paigale jätta (veenduda ruberoidi korrasolekus). Vastasel juhul kasutada lisaks katuse aluskatet. Sarikate kohale naelutatakse läbi tõrvapapi õhukesed tuulutusliistud ja nendele uus roovitis lauast 25x100 või 32x100 mm figuursete plaatide mustri vahekohtadesse. Täpsemad näpunäited roovitise paigaldamise kohta on antud plaatidega kaasasolevas juhises. Kui vanad konstruktsioonid demonteeritakse kuni sarikateni, on soovitav uue roovitise alla panna aluskate.

Kui uus katus valmistatakse sileplekist valtsimise teel, tuleb ka roovitis maha võtta. Kui roovitise all on puitalus, võib uue katusekatte paigaldada vahetult selle peale (juhul kui ei ole tegemist soojustatud katuse või -vahelaega.). Muudel juhtudel tuleb pleki alla teha laudis (laud 25x100 mm) 50 - 100 mm piluga sõltuvalt katusekonstruktsioonist. Valtsitavad plekid paigaldatakse otse laudisele.

Vana sile ruberoidkatus

Kui katusekonstruktsioonid on terved, jäetakse ruberoidkatus teraskatuse alla. Kõverdumata katuseviilude korral võib pleki kinnitada vahetult ruberoidile paigaldatud roovitise külge. Sarikate kohale naelutatakse tuulutusliistud (min 25 mm) ning nendele uus roovitis.

Vana asbestplaat (eterniit) katus

Vanad asbestplaadid tuleb demonteerida. Kasutuskõlbliku roovitise korral võib sellele paigaldada sirgesoonelistest profiilplaatidest katusekatte, roovitist ümber tehes aga mistahes muu teraskatuse.

Vana valtsitud plekk-katus

Valtsitud plekk võib jääda uue katusekatte alla. Sarikate kohale naelutatakse vähemalt valtsikõrgused tuulutusliistud (min 25mm) ning nendele uus roovitis. Kui aga valtsõmblused tasaseks lüüa, võib uue roovitise paigaldada otse pleki peale ning kinnitada läbi pleki sarikate külge.

Mida veel silmas pidada

Esmatähtis on veenduda vana katusekonstruktsiooni seisukorras (kaasa arvatud sarikad), kuna sellest sõltuvad materjalide ja teostatavate tööde hulk. Sileplekist katusekatte kokkuvaltsimine jäägu asjatundja tööks. Plekkseppa on vaja ka korstnate ja muude läbiviikude plekitamiseks, samuti keerukama kujuga detailide katmiseks. Ülejäänud tööd on hõlpsasti tehtavad oma jõududega.
Puitosade kokkunaelutamisel kasutada ainult kuumtsingitud naelu. Roovitus peab olema kindlalt kinnitatud sarikate külge. Teraskatuse kinnitamisel soovitab Ruukki kasutada tihendiga puurkruvisid laine põhjas.