Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

Soovid kinnisvara myya?

Spordimaailm

Jata soov

KoduKauniks

Artikkel  « tagasi
Fitch hoiatab Balti riikide reitingute alandamise eest
07. märts 2007
BNS
Reitinguagentuur Fitch avaldas teisipäeval raporti Balti riikide kohta, kus hoiatab võimaliku reitingute alandamise eest seoses ülekuumenemise märkide ning ajakohaste eurole ülemineku ajagraafikute puudumisega.

Reitinguagentuuri hinnangul tuleb majanduse olukorda parandada poliitiliste otsustega.

Fitch märkis eraldi ära Läti, kus lähiajal ilmuv kõrgetasemelise töögrupi raport peaks viima rangema fiskaalpoliitika väljatöötamiseni, uue eurole ülemineku tähtaja seadmiseni ning reitingu alandamise surve vähendamiseni.

Mitmete kiire kasvu aastate järel on inflatsioon Eestis, Lätis ja Leedus tõusmas, tööjõuturg pingestumas, laenukasv kiire, jooksevkonto defitsiiti mõõdetakse kahekohalise numbriga ning välisvõlg kasvab, loetles Fitch probleeme.

Fitch hindab, et Läti on enim ja Leedu kõige vähem haavatav järsu kapitali- ja finantsvoo muutuse ja majanduskasvu aeglustumise suhtes.

Agentuuri hinnangul püsis erasektori laenukasv Baltimaades mullu enam kui 50 protsendi tasemel. Läti ja Eesti välisvõla maht ületas mullu vastavalt 100 ja 85 protsendi taseme sisemajanduse koguprodukti (SKP) suhtes.

Samas märkis Fitch, et on mitmeid tegureid, mis pehmendavad osaliselt välist tasakaalustamatust. Avaliku sektori võlatase SKP suhtes on kõikides Balti riikides alla 20 protsendi ning pea kõik pangandussektori varad Eestis ja Leedus ning enam kui pool Lätis kuuluvad tugevatele välispankadele, kellel on hea juurdepääs välisrahale, märkis agentuur.

Reitinguagentuur märkis ära hiljutised sündmused Lätis, kus ajaleheartiklist sai alguse kuulujutt Läti lati devalveerimise kohta.

Fitch märgib, et väljavaated Balti riikide valuutade vastu suunatud spekulatsioonideks on nõrgad, kuid elanike usalduse vähenemine kohaliku valuuta suhtes on potentsiaalseks surveks neile valuutadele.

Agentuuri hinnangul tuleb ülekuumenemise ja väliskohustuste kasvu vastu kasutusele võtta meetmed ning ennetada pikaajalist ja valulist kohandumist nagu see oli Portugalis pärast 2000. aastat.

Eesti Pank märkis Fitchi raportile antud kommentaaris, et agentuur toob õigustatult esile mitmeid Balti riikide majanduse riske, kuid riikide majandusolukord on erinev ning Eestis on näha majanduse stabiliseerumise esimesi märke.

"Meie hinnangul on majanduse ülekuumenemise riskid vähenemas, kuid mitte kadunud. Majanduskasv aeglustub prognoosi kohaselt tänavu ligikaudu kaheksa protsendini, püsides lähiaastatel jätkusuutlikul seitsme-kaheksa protsendi tasemel," kommenteeris Fitchi teadet Eesti Panga asepresident Andres Sutt.

Majanduse stabiliseerumisele aitavad Suti sõnul kaasa aeglustuv eraisikute laenukasv, mida toetab Euribori tõusust tingitud laenuintresside kallinemine ning kinnisvarahindade stabiliseerumine, mis vähendavad nõudlust.

Eesti suurimaks tugevuseks on usaldusväärne pangandus ja riigieelarve ülejääk, mis mullu ulatus üle kolme protsendini SKP-st ning peab jääma samasse suurusjärku ka tänavu, märkis Sutt.

"Pehme maandumise ja majanduse konkurentsivõime olulisteks eeldusteks on ka senisest mõõdukamad palgaootused nii avalikus- kui erasektoris ning tootlikkuse jätkuv kasv. Sellisel juhul püsib inflatsioon eelolevatel aastatel Eesti Panga poolt prognoositud piirides ning vähenevad jooksevkonto puudujäägiga seotud riskid," rääkis Sutt.

Suti sõnul on Eesti majanduspoliitika lähiaastate kõige olulisemaks eesmärgiks eurole üleminek. Euro kasutuselevõtt on Eesti majanduse huvides ja peab toimuma esimesel võimalusel. Euro vähendab Eesti majanduse riske ja suurendab usaldusväärsust välisinvestorite silmis, selgitas ta.

Seni on euroga liitumist takistanud nõuetest kõrgem inflatsioon.

Fitch on andnud Eestile ja Leedule riigireitingu tasemel A ja Lätile tasemel A- ning reitingute väljavaade on stabiilne.