Infokeskus
Turuülevaated
Kinnisvara statistika
Kasulikud lingid
Õppimisvõimalused
Tööpakkumised
Koolitused
Atesteerimised
Artiklid
Foorum
 

KoduKauniks

Spordimaailm

Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Turuülevaated  « Tagasi
Eluaseme kinnisvaraturu väljavaated

Allikas: Swedbank

23. märts 2010

Eesti kinnisvaraturul on märgata elavnemist, kuid see ei tähenda kiiret ja tugevat tõusu lähiaastail. Vaatamata suurele vajadusele jääb kasv lähiaastail mõõdukaks.

Vajaduse olemasolu ei tähenda veel nõudluse olemasolu. Vajadus muutub nõudluseks siis, kui ta saab kindlustatud rahaliste vahenditega ning asub kinnisvaraturul otsima võimalust vajaduse rahuldamiseks. Nõudluse osas on aga väljavaated päris mitmeks aastaks üpris nigelad. Põhjuseks on perede kõrge laenukoormus, laenude tagatisega seotud probleemid, langenud sissetulekud ning ettevaatlikkus laenu võtmisel ja andmisel.

Demograafilistest arengutest tulenevalt võib 5-7 aasta pärast oodata palga ja sissetulekute kasvu kiirenemist, kuid esialgu jääb nõudluse suurenemist pidurdama jätkuvalt kõrge võlakoormus ja ettevaatlikkus. Siiski ei saa välistada olulisi hinnatõuse teatud kinnisvara tüüpide puhul, kuna pakkumise struktuur ei vasta ilmselgelt nõudlusele. Võib oodata ka mõningat tüüpi kinnisvara hinnalanguse jätkumist ning pidevat elamispinna kasutuskõlbmatuks muutumist.

Kinnisvarabuumi kordumine lähima viie-kümne aasta jooksul on vähetõenäoline, kuid pakkumise ebakõlade tõttu võivad tekkida tõsised ebakõlad 10-20 aasta perspektiivis, mille tõttu kiire hinnatõusuga võib kaasneda ka hinnalangus olenevalt kinnisvara tüübist. Lisaks eelnimetatud Eesti-sisestele põhjustele tuleb arvestada oluliselt mõõdukamate arengutega rahvusvahelistel finantsturgudel, mis olid samuti üheks põhjuseks siinse kinnisvarabuumi tekkes.

Kinnisvarasektori pikaajalises arengus tuleks tähelepanu pöörata mõõduka kvaliteediga standardkinnisvara arendamisele, mis sobiks keskmise ja sellest madalama sissetulekuga peredele. Kuna see elanikkonnagrupp ilmselt ei muutu laenukõlblikuks, vähemalt mitte olulisel määral, siis võiks nende tulevikus oluliselt kasvava elamispinnavajaduse rahuldamiseks Eestis enam arendada üürikorterite turgu. See aga vajab mitmeid seadusandlikke muudatusi (nt üürile andjate ja üürijate kindlustunde tõstmiseks). Kinnisvara omamise eelistus võib majandusolude survel aegamööda muutuda, kui selleks luuakse sobiv seadusandlik keskkond.


Loe pdf formaadis