Uudised
12.03 Väliskaubanduse puudujääk kukkus jaanuaris 1,5 miljardini
11.03 Eesti SKP langes mullu 3,6 protsenti
09.03 Eesti ettevõtete kasum vähenes mullu neljandiku
Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

Soovid kinnisvara myya?

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Eesti ettevõtete kasum vähenes mullu neljandiku
09. märts 2009
BNS
Statistikaameti esialgsetel andmetel oli Eesti ettevõtlussektori eelmise aasta kogukasum 39 miljardit krooni, mis on neljandiku võrra vähem kui aasta varem.

Amet märkis, et tihe konkurents siseturul ja nõudluse langus välisturgudel sunnib ettevõtteid leppima väiksema kasumiga. Võrreldes 2007. aastaga vähenes kasum enamikel tegevusaladel, vaid veonduse, laonduse ja side ning kalanduse tegevusala suutsid kasumit kasvatada.

Kahjumis olid põllumajanduse ning tervishoiu ja sotsiaalhoolekande tegevusala. Suurima osatähtsusega tegevusaladel - hulgi- ja jaekaubanduses ning töötlevas tööstuses - vähenes kasum vastavalt 33 ja 22 protsenti.

Ettevõtete müügitulu oli mullu 641 miljardit krooni ja see langes eelneva aastaga võrreldes ligi kaks protsenti. Enim mõjutasid müügitulu langust kolm tegevusala - hulgi- ja jaekaubandus, veondus, laondus ja side ning ehitus.

Kaubanduses ja veonduses vähenes müügitulu varasema aastaga võrreldes mõlemal tegevusalal viis protsenti ja ehituses kuus protsenti. Suurim langus oli metsamajanduses, kus nõudluse puudus ja langenud puidu kokkuostuhind vähendasid müügitulu 17 protsenti.

Ettevõtted investeerisid mullu 37 miljardi krooni eest, mis on 11 protsenti vähem kui 2007. aastal. Kinnisvarahindade kiire langus peegeldab turul valitsevat nõudluse olukorda. Investeeringud maasse vähenesid 2007. aastaga võrreldes poole võrra.

Eelmise aasta neljandas kvartalis oli ettevõtete kogukasum ligi kuus miljardit krooni. Viimati oli kogukasum nii väike neli aastat tagasi 2004. aasta neljandas kvartalis. Võrreldes 2007. aasta neljanda kvartaliga vähenes kogukasum 51 protsenti.

Ettevõtted müüsid neljandas kvartalis kaupu ja teenuseid kokku 149 miljardi krooni eest ehk 13 protsenti vähem kui aasta varem samal ajal.

Mullu neljandas kvartalis investeerisid ettevõtted 9,3 miljardit krooni ehk 2,9 miljardit vähem kui aasta varem samal ajal. Investeeringud vähenesid kõikide materiaalse põhivara objektide puhul.
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: