Uudised
23.12 Kinnisvaraturg.ee uudised RSS-uudistevoona
23.12 Ansip: neljarealist Tallinna-Tartu teed pole praegu vaja
23.12 E.L.L. Kinnisvara arendab mitmeid projekte Lätis ja Leedus
22.12 Tallinn uurib elanike koduvaliku põhjusi
22.12 Endised pommivarjendid seisavad peamiselt jõude
22.12 Forseliuse keskus saab kõrge naabri
22.12 Tallinna külje alla kerkib kolme aastaga Metsa elamurajoon
22.12 Hans H. Luik plaanib osta kinnisvara Pirita tee ääres
22.12 Kalev REC müüs maha Tere Maja kinnisvaraarendusprojekti
22.12 VP Market avab neljapäeval Tallinnas kolm uut kauplust
21.12 Vallasasi ei sobi enam laenu pandiks
21.12 Tartu linnavalitsust tabas veel üks detailplaneeringuskandaal
21.12 Tallinn algatab Lasnamäe elamualade üldplaneeringu
21.12 Volikogu peab otsustama Haaberstisse elurajooni rajamise
21.12 Markko Märtin omandab suure osa vanalinnamajast
21.12 Pärnu vana haigla hoone ostab OÜ Kivimäe Puhkekodu
21.12 Gross avas uue poe, jõudmata ära oodata detailplaneeringut
20.12 Kalleim äri- ja tootmismaa on Tallinnas, Tartus, Saaremaal
20.12 Saue külje alla kerkib uus 30-hektariline elamurajoon
20.12 Keskkonnakaitsjad nõuavad üle kahe korra kallimat elektrit
20.12 Mõte: energia liigtarbimine võiks minna maksu alla
20.12 Tallinn plaanib tuleval aastal müüa 65 linnavara objekti
19.12 Koidula piirijaama maa hind kütab kirgi
19.12 Haabersti korterid kerkisid Tallinna kalleimateks
19.12 Riik rendib pindu välja tunduvalt alla turuhinna
19.12 Supilinna legendaarsed varemed Oa tänavas võrsuvad taas majaks
19.12 RKAS laenab 100 miljonit krooni Nordea Pangalt
19.12 Räämas Skoone bastioni saatus selgub tuleva aasta alguses
19.12 Suur nõudlus paneb kinnisvarafirmad aktiivselt kaupa otsima
19.12 Maatehingute maht kahekordistus aastaga 12 miljardini
Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

Soovid kinnisvara myya?

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Tartu linnavalitsust tabas veel üks detailplaneeringuskandaal
21. detsember 2005
Postimees
Nils Niitra
Kui linnakodanik Kalle Kulbok poleks Narva maantee 84 kortermaja ehitusele kehtivat detailplaneeringut hoolsa vaatluse alla võtnud, ei oleks keegi teada saanud reeglite järjekordsest eiramisest.

Kogu loo teeb eriti pikantseks fakt, et väidetava detailplaneeringu rikkumise keskmes on endine Tartu linnaarhitekt Uku Põllumaa, kes praegu teenib leiba eraarhitektina. Põllumaa on teinud nii Narva maantee 84 hoonele kehtiva detailplaneeringu kui – mis seal salata! – ka hoone ehitusprojekti.

Kalle Kulboki sõnul oli detailplaneeringu järgi lubatud räästa absoluutkõrguseks (kõrgus merepinnast) kuni 53 meetrit. Ehitusprojektis on Põllumaa toonud aga suhtelised kõrgused (kõrgus maapinnast) – katusepinna suhteline kõrgus maapinnast on projektis Kulboki andmetel 18,5 meetrit.

Kui arvutada see ümber absoluutkõrguse järgi, tuleb maja räästas poolteist meetrit kõrgem kui detailplaneering lubanuks.

Karmid karistused

Reedel, pärast seda kui Kulbok linna arhitektidele detailplaneeringu ja ehitusprojekti vastuolu selgeks oli teinud, peatas linnavalitsus ehituse Narva maantee 84 viiendal ja kuuendal korrusel.

Arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Karin Raidi sõnul oli Kulboki tähelepanujuhtimine väga teretulnud. «Tänu sellele saime võtta kasutusele kõik meetmed ja me suuname need nii arendaja kui ka arhitekti vastu,» ütleb Raid.

Jääb üle uskuda, et linna enda arhitektid usaldasid heauskselt Uku Põllumaa kui arhitekti projekti esimesele lehele must valgel pandud kinnitust, et projekt vastab detailplaneeringule.

Raidi hinnangul on Põllumaa linna arhitektidele lihtviisiliselt valetanud. Edaspidiste pettuste vältimiseks saadab linn Raidi sõnul majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile märgukirja arhitekt Põllumaa tegevuse kohta.

«Taotleme arhitekti tegevuse kontrollimist ja sanktsioone. Tõenäoliselt on võimalik arhitektilt ära võtta majandustegevust võimaldav registreering,» ütleb Raid. «Kuskilt peab algama arhitekti vastutus.»

Raidi sõnul erineb seekordne juhtum varasematest detailplaneeringute rikkumistest selle poolest, et tegu on arhitektipoolse teadliku valeandmete esitamisega linnale.

Praegu on hoone juba lubatust kõrgemaks ehitatud ning nõnda peab selle arendaja Famila Kinnisvara asuma katust ümber ehitama.

«Detailplaneeringus on ette nähtud hoone räästa absoluutne kõrgus,» räägib Raid. «Arhitekt on valinud lamekatusega variandi, kui aga katuselahendust muuta ja tuua räästakõrgus planeeringuga lubatud kõrgusele, siis saab väikeste ümberehituste tulemusena viia ehituse planeeringuga vastavusse.»

Igal juhul lubab Raid, et ehitus seisab seni, kuni planeeringule vastav lahendus on linnavalitsuses kinnitatud.

Uku Põllumaa ise ütles eile, et ei ole teadlikult linna petmisele välja läinud, tema väitel on tegu detailplaneeringu erineva tõlgendamisega. «Võtsime aja maha, et leida nüüd uuesti kõigile sobiv lahendus,» räägib Põllumaa.

Karniis on räästas

Narva 84 koosneb vana maja neljast korrusest ja kahest selle peale ehitatud uuest korrusest. Põllumaa jutust saab aru, et tema tõlgendab oma projektis räästa absoluutse kõrgusena vana maja karniisi. Millegipärast ei pea Põllumaa räästaks kahekorruselise pealisehitise katuseräästast. Raidi hinnangul ei ole arhitekti selline põhjendus tõsiseltvõetav.

Raidi kinnitusel ei saa välistada, et samalaadseid detailplaneeringutest üleastumisi ilmneb teistegi varasemate ehitusprojektide puhul. Eile õhtul teataski linnavalitsus, et peatas ka Kauna 43 ja 45 korterelamute ehituse pärast detailplaneeringu ja ehitusprojekti vastuolu avastamist.

Narva 84 hoone arendaja on Famila Kinnisvara ja ehituse peatöövõtja Famila Ehitus – mõlemad firmad kuuluvad Ermelite perekonnale. Famila Kinnisvara juhatuse esimees on Endel Ermel ja juhatuse liige Erkki Ermel.

Famila Kinnisvara sai Narva 84 ehitusloa tänavu mais. Karin Raid asus Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhatajana tööle 1. augustil.
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: