News
17.04 SEB: Balti perede sissetulekud 2011. aastal oluliselt ei kasva
KoduKauniks

Spordimaailm

Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

 
Realestate news Construction news Financing news Economy news Province news
  Search news by keyword Search news by month
SEB: Balti perede sissetulekud 2011. aastal oluliselt ei kasva
17. april 2011
SEB Pank

Kasvava inflatsiooni tõttu suurenevad 2011. aastal Eesti, Läti ja Leedu perede tegelikud sissetulekud väga aeglaselt või jäävad samale tasemele, näitab SEB koostatud Balti leibkondade majandusanalüüs (Baltic Household Outlook).

Balti riikide majandus taastus eelmisel aastal peamiselt tänu ekspordile ja eratarbimisele. Välisnõudlus muutis taastumise aasta alguses oodatust kiiremaks, tänu millele on 2011. aasta väljavaade optimistlik.

Töötuse vähenemisest ja mõõdukast palgakasvust tulenev, ekspordil põhinev majanduskasv peegeldub Balti riikide perede rahakotis. Kuid kerkivad toiduaine- ja energiahinnad panevad perede eelarve taas surve alla. Toidu, eluaseme ja transpordiga seotud kulude osakaalu suurenemine viitab majapidamiste kehvemale väljavaatele. Samas Eesti ja teiste Balti riikide vaheline palgaerinevus suureneb, kommenteeris SEB Panga ökonomist Hardo Pajula.

Pajula sõnul näitab analüüs ka, et kuna tähtajalised hoiused ei ole madalate intressimäärade tõttu enam ligitõmbavad, siis otsivad kodumajapidamised suurema tuluga investeerimisvõimalusi või hoiavad raha arvelduskontol.

Tööhõive

Balti riikide majandused hakkasid ekspordikasvust toetatutena 2010. aastal kosuma, mistõttu aeglustus töötuse kasv ning tööhõive hakkas suurenema. Kõige rohkem vähenes töötus Eestis, kus tööotsijate arv kahanes 2010. aasta esimese kvartali haripunktiga võrreldes ligi kuus protsendipunkti. Töötuse määr langes ka Lätis ja Leedus. Samal ajal tööhõive aeglaselt kasvab. 2010. aasta kõige kehvema seisuga võrreldes on tööhõive määr tõusnud Eestis 7,1 protsenti, Lätis 3,8 protsenti ja Leedus 2,9 protsenti. Pikaajalise töötuse suurenemine on üks majanduslanguse tagajärgi. Eestis võib keskmine töötuse määr langeda sel aastal 12 protsendini. Lätis ja Leedus väheneb töötus üsna aeglaselt, jäädes 16 protsendi kanti.

Palgad

Töötavate inimeste arvu kasv parandab kodumajapidamiste rahalist olukorda ning palgastatistikas on juba näha positiivseid suundumusi. Suurim kasv oli Eestis: keskmine palk suurenes mullu 2009. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 3,9 protsenti. Lätis ja Leedus tõusid palgad aastaarvestuses vastavalt 3,4 ja 0,2 protsenti. 2010. aasta viimases kvartalis küündis Eesti keskmine brutopalk 814 euroni, järgnes Läti 647 euroga ja Leedus oli vastav näitaja 614 eurot. Palgakasv jätkub sel aastal peamiselt ekspordile suunatud tegevusharudes.

Tarbimine

Tarbimine kasvab koos töötuse vähenemise ja tarbijate kindlustunde suurenemisega. Balti kodumajapidamised on üldise majandus- ja enda rahalise olukorra suhtes optimistlikumad kui aasta tagasi. Eratarbimist mõjutavatele negatiivsetele teguritele vaatamata prognoositakse 2011. aastaks kolmeprotsendilist kodumajapidamiste tarbimise kasvu. Toidu, eluaseme ja transpordiga seotud kulude osa kodumajapidamiste eelarvest on Balti riikides suurenenud, moodustades ligi poole tarbimiskulutustest.

Loe täpsemalt edasi siit
Get a daily summary of real estate news at your e-mail: