Uudised
30.05 Eluasemelaenude käive kasvas aprillis aastaga 16 protsenti
Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Eluasemelaenude käive kasvas aprillis aastaga 16 protsenti
30. mai 2011
Eesti Pank
Jana Kask
Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja

Eluasemelaene väljastasid pangad aprillis 16 protsenti rohkem kui mullu aprillis. Kuigi eluasemelaenuturg on kevadel mõnevõrra elavnenud, on laenukäive käesoleval aastal olnud oodatust tagasihoidlikum. Eraisikute paranenud kindlustunne ja pankade soodsad laenupakkumised on samas selge märk, et laenuhuvi kasvab lähikuudel.

Pankade laenu- ja liisinguportfell kahaneb jätkuvalt, kuna uute laenude maht on väiksem varem võetud laenude tagasimaksetest. Eesti ettevõtetele ja eraisikutele antud laenude ja liisingute kogumaht moodustas aprillis 14,7 miljardit eurot, mis on aastatagusest 6,4 protsenti väiksem.

Aprillis väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimarginaal alanes 1,7 protsendini. Eluasemelaenude keskmine intressimäär jäi vaatamata EURIBORi tõusule eelmiste kuude keskmise ehk 3,3 protsendi tasemele.

Laenukvaliteet aprillis mõnevõrra halvenes, kui üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal portfellis suurenes kuu lõpuks 0,2 protsendipunkti võrra 6,4 protsendini. Uusi makseraskusi lisandus ettevõtete, eelkõige kinnisvarafirmade laenuportfellis. Vaatamata võimalikele ajutistele tagasilöökidele on ettevõtete ja eraisikute laenumakseprobleemid kindlalt vähenemas. Aasta lõpuks prognoosib Eesti Pank pikaajaliste viivislaenude tasemeks alla 5 protsendi laenuportfellist.


Kuu jooksul välja antud eluasemelaenude käive ja keskmine intressimarginaal 6 kuu Euribori suhtes

Loe täpsemalt edasi siit
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: