News
06.06 Kasv ettevõtlussektoris jätkub
Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Spordimaailm

Jata soov

 
Realestate news Construction news Financing news Economy news Province news
  Search news by keyword Search news by month
Kasv ettevõtlussektoris jätkub
06. june 2012
Statistikaamet
Ettevõtted müüsid 2012. aasta I kvartalis kaupu ja teenuseid 10,6 miljardi euro eest, mis oli 12% rohkem kui aasta tagasi samal ajal. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandus-, töötleva tööstuse ning veondus- ja laondusettevõtete müügitulu kasvas vastavalt 14%, 3% ja 11%.

2012. aasta I kvartalis suurenes sesoonselt korrigeeritud müügitulu eelmise kvartaliga võrreldes 4%. Mullu samal ajal oli müügitulu kvartalikasv 7%.

Ettevõtete kulud suurenesid 2011. aasta I kvartaliga võrreldes 12%, sealhulgas tööjõukulud 13%. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 5% ja 6%. Tööjõukulude osatähtsus puhtas lisandväärtuses kasvab. See on ühtlustanud ka tootlikkuse näitajate kasvu. Ettevõtlussektori tunnitootlikkus puhta lisandväärtuse alusel (puhas lisandväärtus jagatud töötundide arvuga) suurenes 8% ja ettevõtete keskmine tööjõukulu tunnis 6%. Eelmise aasta I kvartalis suurenesid samad näitajad vastavalt 20% ja 4%.

Ettevõtlussektori kogukasum oli 627 miljonit eurot, mis oli 17% suurem kui 2011. aasta I kvartalis ja jäi sesoonselt korrigeeritud andmetel IV kvartali tasemele. Suurima panuse kogukasumi juurdekasvu andsid ehituse, kinnisvara ja jaekaubandusega tegelevad ettevõtted. Ettevõtlussektori kogukasumis suurima osatähtsusega töötleva tööstuse kasum vähenes eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 12%. Töötleva tööstuse kasumi muutusi mõjutas eelkõige elektroonikatööstuse kasumi vähenemine.

Eesti Konjunktuuriinstituudi avaldatav Eesti ettevõtjate ja tarbijate kindlustunnet kajastav majandususaldusindeks näitas I kvartalis väikest tõusu. Samas on see võrreldes eelmise aasta I kvartaliga, mil näitaja oli viimaste aastate kõrgeim, tunduvalt vähenenud.

Ettevõtete investeerimisaktiivsus püsib. Ettevõtted investeerisid 2012. aasta I kvartalis 506 miljonit eurot, mis oli 1% rohkem kui eelmise aasta samal ajal. Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse. Suuremad investeerijad olid energia-, töötleva tööstuse ja kaubandusettevõtted, kes tegid kokku ligi poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes eelmise aasta I kvartaliga vähenesid investeeringud transpordivahenditesse ja arvutitesse.

Loe täpsemalt edasi siit
Get a daily summary of real estate news at your e-mail: