|
Võitluses Tallinna sadamaala arendamise eest võib peale jääda siiski Ühendatud Kapital, kuna kokkuleppele jõudmine linnvalitsuse eelistatud Ober-Hausiga muutub järjest ebatõenäolisemaks.
Tallinna abilinnapea Heiki Kivimaa sõnul ei saa kunagi öelda lõplikult iialgi, ent ta tunnistas, et aega kokkuleppe sõlmimiseks on jäänud väga väheks.
Järgmisel neljapäeval on volikogu päevakorras taas Leonid Tsingisseri eelnõu, mis paneb ette kuulutada sadamaala ostjaks Ühendatud Kapital.
Kivimaa ütles reedel BNS-ile, et eelnõu läheb siis ilmselt lõpphääletusele ja linnavalitsus oma varianti, mis toetab Ober-Hausi, enam esitada ei jõua.
"Meie huvides on, et ala arendamine lõpuks alata saaks, ükskõik, kes siis võitjaks kuulutatakse," märkis Kivimaa, kes ise juhtis komisjoni, mis hindas paremaks pakkumiseks Ober-Hausi oma.
Tallinna linn saavutas aprillis vaidlusaluse sadamaala konkurentidega kokkuleppe, et ala läheb soovitult Ober-Hausile tingimusel, et viimane seda Ühendatud Kapitaliga jagab.
Admiraliteedi basseini ümbrust himustavad Ober-Haus ja Ühendatud Kapital pole aga ikka veel piirkonna jagamises kokkuleppele jõudnud, kuna ei leia lepingule sobivat juriidilist vormi.
"Mida soojemaks läheb, seda harvemini me kohtume," ütles Ühendatud Kapitali juhataja Hillar Teder reedel BNS-ile.
Lisaks vaidlustele leppe juriidiliste nüansside üle takistab kokkuleppele jõudmist asjaajajate rohkus. "Seni pole kuhugi jõutud, kuigi leppeid on püütud paberile panna," märkis Teder.
Advokaadid väidavad Tederi sõnul, et Ühendatud Kapitali ja Ober-Hausi vahelised lepped võivad osutuda õigustühiseks, sest linn ei saa müüa sadamaala selle jagamise lepingu alusel, kuna see läheks vastuollu pakkumise aluseks olnud lepinguprojektiga.
See vastuolu võib hiljem anda võimaluse müük vaidlustada ning kogu protsessi ka tagantjärele peatada, rääkis Teder. "Paberi peal on lihtne joon tõmmata, iseasi, kuidas seda juriidiliselt korrektselt vormistada," nentis ta.
"Meil pole kuhugi kiiret, eks see ole linna kui müüja asi, millal ja kellele ta müüb," ütles Teder. "Aga eks neil ükskord kannatus katkeb, sest nii palju uusi asju tuleb peale," lisas ta, viidates Tallinna Soojuse pooleliolevale erastamisprotsessile ja menetletavale lisaeelarvele.
Lisaks kahe kinnisvaraarendaja ja linna omavahelistele vaidlustele võib sadamala arendamine takerduda ka arhitektide erimeelsustesse, kuna uus, alles algatatav detailplaneering võidakse vaidlustada. "Kui meie hakkame midagi tegema, leiab taas keegi,
et see ei sobi või see ei meeldi," näitlikustas Teder.
Järgmine kinnisvaraarendajate, linna esindajate ja advokaatide kohtumine toimub esmaspäeval.
Tallinna volikogu läks vaidlusaluse sadamaala müügikavaga taas uuele ringile 3. mail, kui lükkas arutusel olnud Ühendatud Kapitali eelistava eelnõu Isamaaliidu ettepanekul teisele lugemisele, mis toimub 17. mail.
Tsingisseri eelnõu kohaselt tuleks sadamaala müüa 100 miljoni krooni eest Ühendatud Kapitalile, kuigi linnavalitsus valis konkursi võitjaks viie aasta jooksul 111 miljonit krooni maksta lubanud Ober-Hausi.
Volikogu lükkas Tsingisseri eelnõu kahe nädala võrra edasi põhjendusega, et ära tuleb oodata kahe konkurendi kokkulepe ala jagamise osas. Isamaaliit avaldas volikogus lootust, et kokkulepe on kahe nädala jooksul saavutatav. Oma, Ober-Hausi pakkumist eelistavat
eelnõu pole linnavalitsus volikogule esitanud.
Tallinn on sadamaala edutult müüa üritanud seiste aastat. Sel talvel sai sadamaala müügist üks võimutüli põhiosasid, kuna võimuliitu kuuluv Reformierakond süüdistas koalitsioonipartnereid Admiraliteedi basseini ümbruse surumises odavama pakkumise teinud
Ober-Hausile. |