Uudised
27.05 Maa-ametil on valminud Eesti geoportaal
Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Jata soov

Spordimaailm

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Maa-ametil on valminud Eesti geoportaal
27. mai 2012
Maa-amet
Maa-ameti eestvõttel on värskelt valminud Eesti geoportaal, kuhu koondub olulisem info Eesti riiklikest ruumi- ehk kaardiandmetest.

Eesti geoportaal asub aadressil http://inspire.maaamet.ee

"Kui seni ollakse harjunud Eesti topograafilisi kaarte vaatama Maa-ameti geoportaalist ehk X-GIS-ist, siis Eesti geoportaali eesmärk on koondada ühte kohta erinevate riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste olulisemad ruumiandmed," ütles Maa-ameti peadirektori esimene asetäitja peadirektori ülesannetes Raivo Vallner. "See muudab andmete kättesaadavuse ja kasutamise kiiremaks ning lihtsamaks."

Eesti geoportaalis olevaid ruumiandmeid töödeldakse nii, et need haakuksid Euroopa Liidu ruumiandmete infrastruktuuriga ehk vastaksid INSPIRE (ruumiandmete) direktiivi nõuetele. See tähendab, et tulevikus on Eesti ruumiandmed koos teiste Euroopa riikide andmetega kergesti leitavad ja kasutatavad.

Eesti geoportaali kaudu on võimalik jagada ka mitmesuguseid ruumiandmeteenuseid, seda nii linkide kui ka imporditavate kaardimanuste ehk WMS-teenuste kaudu. Näiteks saab geoportaali kaudu avada mõne teise teabevaldaja (nt Keskkonnateabe Keskuse) pakutava WMS-teenuse, mille tulemusel avanevad hoopis teises portaalis paiknevad kaardikihid. Kui neile lisada Eesti geoportaali kaardikihte, neid omavahel kombineerida ja läbipaistvuse abil kujundada, siis saab saadud tulemust lingina kellelegi edasi saata või lisada dünaamilise kaardimanusena ükskõik millisele veebilehele, kasvõi oma blogisse.

Eesti geoportaali tekkimisega hakkavad geoinfo- ehk GIS-süsteemid enam liikuma GIS-teenuste suunas. See tähendab, et ei jagata ainult füüsilisi andmeid, vaid jagatakse ressursse ehk juba loodud andmeteenuseid. Heaks näiteks on Maa-ameti pakutavad WMS-kaarditeenused (hübriidkaart, põhikaart, ortofoto jt), mida juba praegu kasutatakse paljudes kaardiportaalides ja mobiilirakendustes taustakaartidena.

Praeguseks on Eesti geoportaali koostöös teabevaldajatega (Maa-amet, Keskkonnateabe Keskus, Maanteeamet, Lennuamet, Muinsuskaitseamet jpt) sisestatud geograafilised nimed ja ruutvõrgud, haldusüksused, aadressid, transpordivõrgud, hüdrograafia, kaitsealad jne. Neile lisanduvad kõrgusandmed, maakatte ja geoloogia andmed, ortofotod. Portaali koondatakse enam kui 25 erineva valdkonna andmed, mis töödeldakse ja sisestatakse EL standardite järgi.

Loe täpsemalt edasi siit
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: